Bezsenność – skąd się bierze?

0
1948
bezsenność

Bezsenność to zaburzenie prawidłowego rytmu, głębokości i czasu trwania snu i czuwania. Sen nie wykonywa wtedy swojej podstawowej funkcji – organizm nie wypoczywa, gdy jest on krótki i nerwowy. Bezsenność, więc to, że człowiek nie może spać, może pojawić się przy dużym napięciu psychicznym, w sytuacjach stresowych i delikatnym, osłabieniu organizmu obowiązkami, jak także jako kłopot przy chorobach połączonych z chorowaniem i zaburzeniach emocjonalnych.

Nie potrafię spać – etiologie bezsenności

Bezsenność charakteryzuje się podobnie jak nacisk. Że jest przez okres większy aniżeli 3 tygodnie, cechuje się ją jako długotrwałą i ocenia jak przypadłość. Etiologie owego, że nie można spać, są różnorodne. Do zwłaszcza popularnych symptomów decyduje się: trudności w zasypianiu, kłopoty z zachowaniem ciągłości snu lub zbyt krótki sen, budzenie w nocy i trudności z ponownym zaśnięciem.

Najpopularniejsze etiologie bezsenności to:

•schorzenia psychiczne (depresje, psychozy, zaburzenia lękowe),
•zespół niespokojnych nóg,
•stosowanie rozmaitych środków,
•bezdechy w czasu snu,
•rytmiczne ruchy kończyn,
•schorzenia rytmu snu i czuwania,
•choroby ruchowe, np. przerost prostaty, który zachęca do wielokrotnego wydalania moczu, nawet w nocy.
Ilość osób będących na to, że nie mogą spać, narasta wraz z wiekiem. Ta choroba jeszcze częściej dopada panie aniżeli mężczyzn. Z wiekiem rodzaj bezsenności podlega przemianie.

przyczyny bezsenności i rodzaje jakie występują

Nie potrafię spać – diagnostyka oraz leczenie bezsenności

Bezsenność nie stanowi wskazaniem do badań polisomnograficznych, jednakże momentami wykonywa się je, aby rozróżnić kłopoty ze snem od innych zaburzeń. Badanie polisomnograficzne polega na całonocnym rejestrowaniu elektroencefalogramu, tchu, ruchów gałek ocznych i rozciągnięcia sportowego. Otrzymany film składa się na stronie snu – od A do IV i REM. To, że nie można spać, to nieprzyjemna przypadłość, którą należy usuwać w gabinecie medycznym. Osoby cierpiące na nią muszą często konsultować się ze lekarzem i oddziaływać wedle jego wskazań. W dostarczeniu odpowiedzi na zapytanie, lub mamy do czynienie z bezsennością, o której należy powiedzieć lekarzowi, może wesprzeć krótki wywiad samooceny bezsenności.
•Lub powszechnie masz trudności z zasypianiem?
•Lub zajmujesz się za wcześnie rano?
•Gdy często zajmujesz się w czasie nocnym, lub masz trudności z ponownym zaśnięciem?
•Lub często czujesz się zmęczona, gdy interesujesz się wcześnie?
•Lub strata snu wpływa na twój stan w czasu dnia (powoduje, że odczuwasz rozciągnięcie, podrażnienie lub zniechęcenie)?
•Lub strata snu wpływa na twoją pozycję w ciągu dnia (pogorszenie koncentracji, pamięci i możliwości poznawczych)?
Gdy odpowiedziałaś TAK na dwa bądź bardzo pytań lub gdy odpowiedziałaś TAK na pytanie numer 3 powinnaś omówić te efekty ze naszym lekarzem. W przypadku leczenia farmakologicznego środki nasenne i relaksujące można podzielić na dwie grupy. Podstawowa to zabiegi wpływające na czujniki GABA-ergiczne, kolejną są środki antydepresyjne. Ostatnio rozszerzyło się wykorzystywanie takich środków, chociażby bez objawów depresji. Pomocniczo, w przypadku występowania lęku, stosowane są środki przeciwlękowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here