Uszkodzenia mózgu w przebiegu alkoholizmu

0
1089
Uszkodzenia mózgu w przebiegu alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu jest najgorszym nałogiem, przez które człowiek traci kontrolę nad swoim życiem. Osoba uzależniona od alkoholu traci kontakt z rzeczywistością, jak i ze swoją rodziną. Poprzez długie spożywanie trunków wysokoprocentowych organizm człowieka staje się jałowy, czyli jest pozbawiony wszelkich witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Z czasem występuje zanik mięśni i uszkodzenie układu nerwowego.

Co to jest amnezja alkoholowa?

Poza tym w organizmie występują powikłania związane z nadmiernym spożywaniem alkoholu, a są to między innymi: amnezja alkoholowa spowodowana tym, że od nadmiaru promili występują luki w pamięci. Osoba po wypiciu nie jest w stanie przypomnieć sobie ostatnich godzin, poza tym wyzwala w człowieku do robienia rzeczy, których nie jest w stanie zrobić na trzeźwo na przykład kradzież lub wydawanie pieniędzy. Amnezja nie powoduje utraty pamięci, występuje również po wypiciu niewielkiej ilości u osób nieuzależnionych od alkoholu.

Palimpsesty alkoholowe to również utrata pamięci, ale występuje podczas zatrucia alkoholowego. Osoba uzależniona próbuje odtworzyć przebieg wydarzeń z wyobrażaniem lub wyolbrzymianiem wspomnień, niestety bez skutku, ponieważ jest to niemożliwe. Powodem jest uszkodzenie neuroprzekaźników w mózgu, jak i również uszkodzenie pamięci krótkotrwałej. Tego zjawiska doświadczają alkoholicy po głębokim upojeniu. Wyżej wymienione skutki spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu powodują nieodwracalne uszkodzenia organizmu.

Kolejnym ważnym skutkiem są uszkodzenia mózgu w przebiegu alkoholizmu. Na początku występują drobne zmiany w zachowaniu na przykład bełkot podczas rozmowy, chwiejny krok, czy zamazany obraz. Podczas długo trwałego spożywania alkoholu w mózgu dochodzi do uszkodzenia neuronów spowodowane działaniem toksycznych substancji, które znajdują się w alkoholu. Ponadto występuje nadciśnienie tętnicze, zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Występują problemy z pamięcią, uczeniem się i zapamiętywaniem, zaburzenia koncentracji, problemy z myśleniem, trudności z wykonywaniem wiele czynności naraz, trudności z dokończeniem zaczętych zadań, trudności z panowaniem nad emocjami.

Skutkiem tych czynników jest uszkodzenie kory czołowej i przedczołowej, spowodowane od nadmiernego spożywania alkoholu. W tym przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza, który przepisze witaminy na częściową mineralizację organizmu. Najważniejszym krokiem jest poddanie się leczeniu odwykowemu i zaprzestaniu picia alkoholu, a zniszczony organizm z czasem się zregeneruje.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/amnezja-alkoholowa/

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here