Zespół chronicznego zmęczenia – czym jest jakie są jego objawy? 

0
1032
zmęczenie

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) jeszcze kilka lat temu traktowany był lekceważąco, a jego objawy bagatelizowano. Obecnie jest on uznawany za chorobę, która charakteryzuje się długotrwałym zmęczeniem i specyficznymi objawami współistniejącymi, które znacznie ograniczają zdolność chorego do wykonywania codziennych obowiązków. Dziś wiadomo, że jest to poważne schorzenie, które może przyczynić się do utraty sił, dolegliwości bólowych, a także problemów z koncentracją. Czym dokładnie jest zespół przewlekłego zmęczenia? Jakie są jego objawy? Jak leczyć CFS? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zespol-chronicznego-zmeczenia-przyczyny-objawy-i-postepowanie-lecznicze/ 

Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Zespół przewlekłego zmęczenia to skomplikowana choroba, która charakteryzuje się co najmniej sześciomiesięcznym skrajnym zmęczeniem które nie jest złagodzone przez odpoczynek oraz grupę dodatkowych objawów które stale występują przez co najmniej sześć miesięcy. Sporo osób dotkniętych zespołem przewlekłego zmęczenia zaburzenie odczuwa nagle, bardzo często po infekcji gry podobnej lub epizodzie urazu fizycznego i psychicznego, takiego jak operacja, traumatyczny wypadek czy śmierć bliskiej osoby. 

W innych przypadkach zespół przewlekłego zmęczenia rozwija się stopniowo. Choroba trwa od 6 miesięcy do nawet kilku lat, a tylko niewielki procent ludzi odzyskuje pełne zdrowie. 

Zespół przewlekłego zmęczenia – objawy 

Żeby mówić o zespole przewlekłego zmęczenia, należy zaobserwować u siebie przez okres co najmniej sześciu miesięcy następujące objawy: 

  • ciężki zmęczenie, które trwa pół roku lub dłużej przy wykluczeniu, za pomocą badań klinicznych stanów patologicznych
  • równocześnie występujące 4, bądź więcej z podanych objawów 
  • pogorszenie funkcjonowania pamięci krótkotrwałej lub koncentracji
  • bóle mięśni i stawów
  • problemy z widzeniem
  • bolące gardło
  • zaburzenia równowagi
  • pogorszenia samopoczucia po wysiłku fizycznym
  • problemy ze snem
  • tkliwe węzły chłonne 

Czy zespół chronicznego zmęczenia da się uleczyć? 

Żeby poprawić stan zdrowia osoby cierpiącej na zespół chronicznego zmęczenia, konieczne jest działanie holistyczne. Warto skoncentrować się nie tylko na łagodzeniu objawów, ale również na wyeliminowaniu przyczyn. Jeżeli za zespół chronicznego zmęczenia odpowiada infekcja wirusowa, konieczne jest jej wyleczenie przy pomocy odpowiednich leków. W celu ograniczenia dolegliwości bólowych, konieczne będzie zastosowanie leków przeciwbólowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie wskazane jest zastosowanie leków przeciwdepresyjnych, ponieważ zwiększają one poziom neurotransmiter. Co więcej wskazana jest zmiana stylu życia na zdrowy i włączenie do swojej codziennej diety witamin i składników mineralnych. 

Zobacz też: http://www.jezjerzy.pl/melatonina-skladnik-fizjologicznej-regulacji-snu/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here