Topniki do lutowania w domowym warsztacie

0
775
Topniki do lutowania w domowym warsztacie

Warsztat domowy, nawet gdy nie jest zbyt rozbudowany, powinien zawierać w sobie kilka najważniejszych elementów. Młotek, gwoździe, śrubokręt, francuz. Każde z tych narzędzi przydaje się w codziennym życiu. U bardziej zaawansowanych domowych majsterkowiczów znaleźć można też lutownicę i potrzebne do jej prawidłowego wykorzystania topniki do lutowania.

Topnik do lutowania – co to takiego

Topnik do lutowania to substancja, której zadaniem jest eliminowanie chemicznych efektów lutowania, które mogą pojawić się podczas całego procesu. Mowa tu o reakcji zachodzącej między metalem a atmosferą. Usunięcie powstałej w wyniku tej reakcji powłoki może osłabić efekty lutowania i wpłynąć na jego trwałość.

Stosowanie topnika podczas lutowania pozwala też na przeprowadzanie całego procesu z wykorzystaniem dużego natężenia prądu bez obaw o możliwe szkodliwe oddziaływanie wysokiego promieniowania łuku, co nie tylko pozwala na pracę efektywniejszą, ale i bezpieczniejszą.

Jakie spotykamy rodzaje topników?

Dostępne na rynku topniki do lutowania występują w różnej formie. Spotkamy produkty o konsystencji płynnej, żelowej, mniej lub bardziej klejącej. To, jaką postać topnika wybierzemy, powinno być uzależnione od tego, jakie elementy będziemy chcieli ze sobą połączyć.

Średnioaktywne topniki lutownicze przeznaczone do ręcznego lutowania cynowego to roztwór kalafonii z dodatkiem substancji organicznych. Maksymalna temperatura pozwalająca na efektywną pracę z takim topnikiem to 280 stopni Celsjusza.

Do łączenia elementów ze stali kwasoodpornej najlepiej wykorzystać topnik z grupy wysokoaktywnych do lutowania stali kwasoodpornej

Innym środkiem, będący mieszaniną organicznych oraz nieorganicznych substancji.

Do lutowania elektroniki natomiast najlepiej wykorzystać topnik w postaci żelu, który pozwala na precyzyjne dozowanie produktu, a jego właściwości gwarantują trwałe połączenie najdelikatniejszych nawet elementów.

Topniki do lutowania w domu

Lutownica to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych domowych narzędzi. Korzystając z niej warto pamiętać o zachowaniu ostrożności, także poprzez stosowanie podczas jej użycia odpowiednich dla danych materiałów produktów. Dzięki temu praca nie tylko przyniesie oczekiwane trwałe efekty, ale też będzie dla nas bezpieczniejsza.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here