Czym różni się szekla od karabińczyka?

0
771
Czym różni się szekla od karabińczyka

Szekle są w najprostszym możliwym ujęciu elementami łączącymi. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym dokładnie różnią się wspomniane produkty od karabińczyków.

Co warto wiedzieć o szeklach i karabińczykach?

Szekla ma formę stosunkowo małej, metalowej podkówki. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że między jej ramionami umieszczana jest śruba. Zdecydowanie najczęściej wymienianym zastosowaniem tego produktu jest możliwość łączenia poszczególnych elementów ożaglowania. Godny uwagi jest fakt, że szekle mogą także zostać zastosowane w innych dziedzinach życia.

Z kolei karabińczyk jest łącznikiem stosowanym głównie we wspinaczce. Przeważnie jest dostępny w kształcie podkowy czy nieregularnego wielokąta. Warto wiedzieć, że od wspomnianej szekli różni się także zapięciem. Omawiane rozwiązanie wyposażone jest przeważnie w błyskawiczne zatrzaski, a nie śruby.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje szekli?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się szekla skręcona. W tym przypadku ucho będzie obrócone o kąt dziewięćdziesięciu stopni w stosunku do śruby. Dzięki temu możliwe jest przepuszczenie liny w zupełnie innym kierunku od tego, pod jakim został zamontowany uchwyt.

Ponadto przedsiębiorstwa w branży budowlanej zaopatrują się w szekle z dodatkowym zabezpieczeniem. Godny uwagi jest fakt, że na rynku dostępne są łączniki z trzpieniem wkładanym w jeden z końców śruby. Świetnym rozwiązaniem będą także produkty z dodatkowym bolcem poprzecznym. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że szekla tego rodzaju na końcu ramion posiada stałą poprzeczkę. tworzy ona pewnego rodzaju ucho. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie stopnia przemieszczenia się zarówno lin, jak i innych ruchomych elementów.

Jakie wyróżniamy rodzaje karabińczyków?

Obecnie można zaopatrzyć się w asymetryczne karabinki w kształcie litery “D”. Wspomniane rozwiązanie pozwala na zachowanie równowagi między wytrzymałością a niedużym ciężarem.

Można również zaopatrzyć się w karabińczyki o kształcie gruszki. Wykorzystywane są przede wszystkim do asekuracji, a także zjazdów. Zaokrąglenia w tego typu elementach umożliwiają lepsze kontrolowanie liny. Z kolei z owalnych karabińczyków bardzo często korzystają speleolodzy.

Szekle dostępne są w ofercie cecho.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here