Rozpuszczalniki organiczne – te rzeczy musisz wiedzieć

0
863
Rozpuszczalniki organiczne

Rozpuszczalniki kojarzą się toksycznymi substancjami, których używa się tylko do specjalistycznych celów. W rzeczywistości jednak, z większością z nich stykamy się na co dzień. Spora część z nas znajdzie je w swoim domu, chociażby pod postacią środków czyszczących. Co więc warto o nich wiedzieć?

Jak dzielimy rozpuszczalniki organiczne?

Rozpuszczalniki zostały podzielone na polarne, protonowe, niepolarne i aprotonowe. Większość z nich znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Jednak nie można tu nie wspomnieć o rozpuszczalnikach organicznych, które od pozostałych różnią się budową chemiczną. Zazwyczaj kojarzymy je z ciekłym amoniakiem czy kwasem siarkowym, ale tak naprawdę najpopularniejszym rozpuszczalnikiem jest woda. Rozpuszczalników używamy, by rozpuścić inne związki, takie jak tłuszcz czy problematyczne substancje. Gdzie konkretnie znajdą zastosowanie?

Zastosowania rozpuszczalników organicznych

Najczęściej rozpuszczalniki organiczne używane są przez osoby trudniące się wykonywaniem różnego rodzaju prac budowlanych. Wykorzystuje się je bowiem do rozpuszczania, zmywania i rozcieńczania farb oraz lakierów. Działają znacznie lepiej niż tradycyjne środki czyszczące, dlatego stanowią dla nich doskonałą alternatywę. Rozpuszczalniki organiczne, które uznawane są za toksyczne, mogą także sprawdzić się do wielu zadań. Na przykład octan etylu znajduje zastosowanie w środkach odstraszających owady. Niektóre z rozpuszczalników sprawdzą się ponadto do czyszczenia obwodów elektrycznych. Spotkamy je także w warsztatach samochodowych i salonach kosmetycznych. Często wykorzystuje się je do produkcji perfum, ponieważ nadają delikatny owocowy zapach.

Rozpuszczalniki organiczne dzielimy na specjalistyczne i uniwersalne. Rozpuszczalniki specjalistyczne świetnie poradzą sobie z rozpuszczeniem konkretnych farb, nawet tych dwuskładnikowych. Z kolei rozpuszczalniki uniwersalne sprawdzą się do większości farb, ale nie będą aż tak skuteczne. Mimo to większość osób wykonujących różnego rodzaju prace budowlane wybiera właśnie je.

Rozpuszczalniki organiczne – gdzie można je znaleźć?

Większość rozpuszczalników organicznych znajdziemy stacjonarnie w marketach budowlanych. Niestety często asortyment jest mocno ograniczony, przez co nie każdy znajdzie rozpuszczalnik przystosowany do konkretnych potrzeb. Na szczęście mamy dostęp do internetu, gdzie działa mnóstwo dystrybutorów zajmujących się dystrybucją rozpuszczalników organicznych. Jednym z nich jest https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. Dostępny jest tam bogaty wybór rozpuszczalników, więc bez problemu dopasujesz najlepsze rozwiązanie do swoich potrzeb. W internecie działa wielu dystrybutorów, dlatego jest w czym wybierać. Niektórzy z nich oferują nawet mieszanie rozpuszczalników na życzenie. Możesz więc uzyskać pożądane połączenie związków, które najlepiej sprawdzą się do konkretnych prac. Poza tym zamawianie przez internet wiąże się z wygodą i brakiem konieczności wychodzenia z domu. To prosty sposób na zaopatrzenie się w niezbędne narzędzia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here