W jaki sposób poprawnie wyrejestrować samochód?

0
1036
W jaki sposób poprawnie wyrejestrować samochód?

Każda osoba, która sprzedała swój samochód musi uporać się z jego wyrejestrowaniem z ewidencji pojazdów. Niezwykle istotne jest to, aby w tym zakresie wiedzieć co trzeba zrobić po sprzedaży auta. Zatem jak wyrejestrować auto?

Powszechnie mówi się o tym, że dotychczas używany przez nas samochód należy wyrejestrować. Niemniej w rzeczywistości, zamiast wyrejestrowania pojazdu trzeba złożyć stosowne zawiadomienie o jego zbyciu.

Wyrejestrowanie auta – kiedy należy dokonać tej czynności?

Kwestie dotyczące wyrejestrowania auta regulują ściśle zapisy obowiązujące w naszym prawie. Możemy to zrobić w następujących sytuacjach:

– gdy oddamy samochód do stacji demontażu oraz zostanie on zezłomowany,
– gdy samochód zostanie skradzione,
– gdy pojazd samochodowy został zarejestrowany za granicą lub też tam sprzedany,
– gdy nastąpiła kasacja pojazdu samochodowego poza granicami naszego kraju
– gdy udokumentujemy w urzędzie komunikacji trwałą utratę samochodu, co nie ma nic wspólnego z jego zbyciem.

Jak widać z powyższych przykładów, sprzedaż samochodu na terenie Polski nie oznacza konieczności jego wyrejestrowania. Niemniej nie oznacza to, że nie trzeba dopełnić obowiązujących formalności.

Zawiadomienie o zbyciu samochodu, a wyrejestrowanie pojazdu

Nigdy nie należy mylić zawiadomienia o zbyciu pojazdu samochodowego z jego wyrejestrowaniem, bowiem są to dwie różne czynności z punktu widzenia prawa.
Otóż gdy sprzedamy auto, musimy zawsze powiadomić o tym odpowiedni dla nas organ administracji lokalnej, jakim jest starostwo. W tym przypadku obowiązuje termin trzydziestu dni. Jest to obowiązek wynikający z prawa o ruchu drogowym, a szerzej mówi o tym art. 78 ust. 2 pkt. 1.

Formalności związane ze sprzedażą pojazdu samochodowego

W celu złożenia zawiadomienia o sprzedaży auta, trzeba udać się do starostwa i zabrać ze sobą umowę kupna-sprzedaży oraz dokument potwierdzający naszą tożsamość
.W urzędzie konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza. Jeśli samochód był własnością kilku właścicieli, wówczas potrzebne będą również ich podpisy.
Natomiast gdy został sprzedany samochód zarejestrowany na firmę, wówczas należy dostarczyć do urzędu również wpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Sprzedaż samochodu, a jego ubezpieczenie

O fakcie sprzedaży samochodu należy także powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym to była wykupiona polisa OC. W tym wypadku mamy na dopełnienie tych formalności 14 dni od momentu sprzedaży auta. Ubezpieczycielowi należy podać dane nabywcy, które są zapisane w umowie kupna-sprzedaży.

http://www.anianotuje.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dbać o włosy?
Następny artykułKonto bankowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here