Cokół w mieszkaniu. Czy warto go robić? Jak połączyć go z posadzką i ścianą?

0
245
Cokół w mieszkaniu

Cokół to element wykończeniowy, po który obecnie nie sięgamy zbyt często. Znacznie chętniej wykorzystywane są obecnie listwy przypodłogowe, które zakrywają niewielką przestrzeń między ścianą a podłogą. Jednak czy elegancki cokół nie będzie lepszym wyborem? Zastanówmy się, jakie możliwości daje i jak go wybrać, aby zachwycał swoim wyglądem?

Czy warto robić cokół?

Cokół jest jedną z alternatyw dla listwy przypodłogowej. W pierwszej kolejności łączy on ścianę z podłogą i zakrywa szparę, która znajduje się między tymi dwiema powierzchniami. Dzięki temu chronią ją przed zabrudzeniem, a także zwiększa estetykę całego pomieszczenia.

Jednak czy naprawdę warto zamontować cokół zamiast zwykłej listwy przypodłogowej? Naszym zdaniem: oczywiście! Cokół jest doskonale dopasowany do ściany i podłogi, dzięki czemu nie powoduje takich problemów, jakie często spotykamy w przypadku zwykłej listwy – nie odpada, nie przekrzywia się, nie traci narożników ani końcowych zaślepek. Dzięki temu nie zmienia się jego wygląd i nie traci on swojej estetyki, nie wymaga też częstych poprawek.

Cokół jako element ozdobny

Kolejnym atutem cokołu jest możliwość dobrania go jako elementu ozdobnego. Listwa zazwyczaj pełni tylko podstawową rolę zakrywającą przerwę między ścianą a podłogą. Ma kolor posadzki i nie wyróżnia się na jej tle niczym szczególnym. Jednak ciekawy cokół może spełniać rolę dekoracyjną. Wystarczy sięgnąć po jego wyższą wersję, która będzie stanowić przedłużenie podłogi – lub odwrotnie, stanie się podkreśleniem ściany. Jak tego dokonać?

Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki rodzaj podłogi posiadamy i jaki wystrój ścian będzie obowiązywał w pomieszczeniu. W wielu przypadkach warto zdecydować się na dodanie takiego samego cokołu, jak podłoga, dzięki czemu optycznie wejdzie ona na ścianę. Dzięki temu powiększy się i może sprawić, że całe pomieszczenie zdaje się odrobinę większe niż jest w rzeczywistości. Jednak istnieje też druga opcja, w której wykorzystamy cokół dopasowany do ściany. W tym przypadku lepiej sięgnąć po taki, który ma stylizację i kolorystykę dopasowaną do powierzchni pionowej. Będzie stanowić jej podkreślenie i optycznie wyznaczy mocną granicę między pionem i poziomem.

W których pomieszczeniach cokół będzie stanowił najlepsze rozwiązanie?

Cokoły są wytrzymałą, ciekawą alternatywą dla zwykłych listew przypodłogowych. Są w stanie znieść znacznie więcej uszkodzeń, w tym wpływ wody czy uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też idealnie sprawdzają się we wszystkich tych pomieszczeniach, w których wytrzymałość odgrywa dużą rolę, jak choćby przedpokój, kuchnia czy łazienka.

Właśnie w tych pomieszczeniach cokoły pozwalają na dobrą ochronę dolnego odcinka ściany oraz połączenia ściany z podłogą. Przykładowo, w przedpokoju będą doskonale chronić powierzchnię przed zabrudzeniami od zbyt blisko ustawionych butów, dziecięcej hulajnogi albo rolek. Z kolei w łazience czy kuchni nawet rozlana spora ilość wody nie będzie stanowiła problemu dla dolnej partii ściany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here