Ile powinno się spać

0
1703

Spanie jest bardzo ważne i wiele osób o tym nie wie. Wydaje im się, że wyśpią się byle gdzie i byle, jak ale to ma wpływ na cały nasz dzień. Osoba, która jest ciągle przemęczona nie nadaje się do niczego. Nie ma znaczenia czy to nastolatek czy osoba dorosła. Sen jest człowiekowi potrzebny do regenerowania sił i jeśli nie będzie go wystarczająco dużo to niestety, ale nie czeka nas nic dobrego. Bardzo często osoby, które mało śpią są bardzo osłabione.

W pewnym momencie zaczynają się u nich zawroty głowy, a nawet potrafi lecieć im krew z nosa. To objawy, że trzeba będzie coś ze sobą zrobić, bo inaczej nie damy rady. Nasz organizm wymaga spania i wymaga odpoczynku, dlatego trzeba będzie znaleźć na to czas. Nie żyjemy jedynie pracą, a w przypadku młodych osób siedzeniem przy komput Werze czy telefonię. Oczywiście pokusa jest bardzo duża, ale trzeba rozdzielać jedno od drugiego. Cały czas nie można pracować i grać tak samo jak cały czas nie można spać.

Śpimy dla lepszego zdrowia

Jeśli śpimy po kilka godzin dziennie to mamy szanse na lepsze i bardziej komfortowe życie. Dla dorosłej osoby czas na sen to w graniach ośmiu godzin. Niestety wiele osób śpi po sześć godzin i wtedy budzą się niewyspane. Jeśli ktoś jest niewyspany to oczy myśli przez cały dzień? O pracy czy o spaniu? Na pewno o tym żeby się położyć i wyspać, a zatem jest produktywność znacząco spada i w żaden sposób pracodawca nie ma z tego pożytku. W szkole jest podobnie, bo zamiast przyswajać wiedzę my na nic nie mamy chęci. Pogarszają się wyniki w nauce i jest coraz gorzej. Trzeba walczyć ze sobą i poza zabawami konieczne będzie również miejsce na odpoczynek.

Nasz organizm potrzebuje regeneracji i wygląda to tak, że każdy sam wie ile może spać albo ile powinien. Niektórym osobom dorosłym zwłaszcza starszym wystarcza kilka godzin snu w nocy i już są rześkie i gotowe do pracy. Innym potrzeba znacznie dłużej, ale jeśli ktoś dorosły może spać cały dniami to nie jest to zbyt dobry objaw. Można się tutaj spodziewać, że taka osoba ma jakąś chorobę. Sen jest bardzo potrzebny, ale jeśli zbyt długo śpimy to też nie jest najlepiej. Niektóre osoby śpią po dwanaście godzin dziennie i to może być objaw cukrzycy, a nawet depresji. Jeśli mamy kogoś takiego w rodzinie albo sami tak mamy to warto byłoby się zastanowić, dlaczego tak długo śpimy. Zbyt długo sen nam szkodzi można przeładować swoje akumulatory i można czuć się bardzo źle, a tego na pewno nie chcemy. My chcemy być gotowi do pracy i właśnie do tego celu będziemy dążyć.

Sen u naszych dzieci

ile powinno się spać

Inaczej to wygląda u dzieci, bo małe dzieci potrafią spać cały dzień. Dotyczy to niemowlaków. Jeśli dziecko ma rok, dwa czy trzy to sytuacja się zmienia, ale to też jest zależne od organizmu. Jedno dziecko połozy się o dziesiątej na wieczór albo o pierwszej i wstanie o siódmej. Nie ma znaczenia, kiedy się kładzie, bo wstaje mniej więcej o tej same porze. Drugie dziecko śpi dwanaście godzin i jeśli pójdzie spać o pierwszej w nocy to wstanie o trzynastej. Zbyt długi sen u dziecka, które się rozwija też nie jest dobry. Zauważmy, że to dziecko, które śpi krócej w tym czasie poznaje świat, a tamto śpi. Jeśli porównanym rozwój takich dzieci to będzie bardzo różny, ale z drugiej strony, jeśli dziecko ma taką potrzebę snu to żaden rodzic nie odważy się go obudzić, bo wie, z czym to się wiąże.

Śpimy w dzień w pracy czy w szkole

Nie jest tajemnicą, że mała drzemka w dzień to dobre rozwiązanie. Wiele osób o tym zapomina, a nawet nie mają na to czasu, a szkoda. W krajach azjatyckich takich jak Japonia spanie w pracy jest oznaką tego, że pracownik dał z siebie wszystko. W Polsce jest to nie do pomyślenia, dlatego śpimy ukradkiem, a nie oficjalnie. Nie mówimy tutaj o drzemce godzinnej czy dwugodzinne. Do zregenerowania na teraz swoich sił wystarczy piętnaście minut.

sypialnia

Obudzimy się i możemy wydajniej pracować przez długi czas. Właśnie na tym powinno zależeć pracodawcy, ale na razie nie ma, co liczyć na to, że coś się tutaj zmieni. Bez snu nie uda nam się na dłuższa metę funkcjonować. Jeśli będziemy się przed tym bronić to w pewnym momencie zaśniemy za kierownicą samochodu albo nawet na stojąca w tramwaju. Akumulator w naszym organizmie ma swoją pojemność, dlatego trzeba go często ładować, a wtedy nie będziemy mieć żadnych problemów.

Nasze zdrowie jest bardzo ważne, a im mniej śpimy tym bardziej narażamy się na różne choroby. Leczenie się będzie kosztowne i wtedy trzeba będzie na to znaleźć czas. W takim razie może lepiej będzie dzisiaj po prostu się wyspać?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here