Ile lat pracy do emerytury

0
1470
ile lat pracy do emerytury

Pracujemy całe życie i zawsze zastanawiamy się nad tym, jaką otrzymamy emeryturę. W Polsce nie ma nic pewnego, dlatego trzeba uważać na to czy pracodawca odprowadzał nam składki na ubezpieczenie. Często wydaje nam się, że tak było, po czym idziemy i okazuje się, że przez lata tego nie robił. To jest ciekawe, bo my mając własną firmę musimy wszystko płacić, a tu ktoś przez długie lata tego nie robił i żadne urząd nas o tym nie powiadomił? Właśnie w taki sposób to działa w Polsce, że dowiadujemy się na tym na końcu.

Nasza emerytura

Zamiast cieszyć się życiem i zastanawiać się, co na świecie zobaczyć my zastanawiamy się czy to, co dostaniemy wystarczy nam na jedzenie i opłacanie wszystkich rachunków. Niestety, ale im mniej się pracuje i za niższe stawki tym jest z tym gorzej i trzeba mieć tego świadomość. Najniższe emerytury w Polsce to kilka złotych, a najwyższa to przeszło dwadzieścia tysięcy złotych. Na to wszystko trzeba zapracować i mieć torcie szczęścia. Nie każdy jest prezesem banku, który ma ogromne ilości pieniędzy. Większość z nas to pracownicy fizyczni, którzy zarabiają połowę średniej krajowej.

do emerytury

Z tej sumy nie uzbiera się zbyt duża emerytura i trzeba o tym pamiętać. Po uzyskaniu emerytury można będzie jeszcze pracować, ale nie każdy ma na to siłę. W Niemczech jedzie się na długie wakacje, w Polsce dwa dni po przejściu na emeryturę wraca się do pracy. Takie są właśnie realia i dlatego tak wiele osób się tego boi. Nie da się wszystkie przewidzieć tym bardziej, że pieniądze, które zbieramy na swoje konto w ZUS tak naprawdę nie są nasze. Jak to możliwe? Takie jest w Polsce prawo, że te pieniądze należą do państwa. To, dlatego państwo przelało pieniądze z OFE do ZUS, a żeby było ciekawiej to na tej drodze zniknęło osiemnaście miliardów złotych.

Nikt nie wie gdzie to jest i co się z tym stało. Osiemnaście miliardów to ogromna suma pieniędzy, która wystarczyłaby wielu osobom otrzymywać nawet minimalną emeryturę. Jeśli byśmy któregoś pięknego dnia chcieli zabrać swoje pieniądze z ZUS to nie ma takiej opcji i to właśnie potwierdza, że te pieniądze nie należą do nas tylko do państwa. Państwo może decydować czy dać nam pięćset czy tysiąc złotych. My musimy to przyjąć i żadne protesty niczego tutaj nie zmienią. Emerytura to wielka niewiadoma, ale co mamy nic nie płacić?

Nie ma też takiej opcji, bo jeśli chcemy pracować legalnie to pracodawca odprowadza za nas wszystkie składki. Nie możemy powiedzieć, że my chcemy te pieniądze do ręki i nie chcemy żeby ZUS je trzymał. Na razie takiej opcji nie ma i raczej nie spodziewajmy się, że to nastąpi kiedykolwiek. Państwo nie miałoby, z czego przyszłym emerytom wypłacać pieniędzy. Szkoda też, że z naszych pieniędzy finansuje się wysokie pensje urzędników i stawia się gmachy ZUS za dziesiątki milionów złotych. To przecież nikomu z nas do szczęścia nie jest potrzebne.

Kiedy można przejść na emeryturę?

starsza pani

Obecny rząd zmienił wiek emerytalny, który poprzedni podwyższył. Obecnie kobiety mogą pójść na emeryturę, jeśli mają sześćdziesiąt lat i mają przepracowane dwadzieścia lat. Oczywiście im więcej będzie przepracowanych lat tym lepiej i wyższa będzie emerytura. W przypadku mężczyzn jest to obecnie sześćdziesiąt pięć lat i dwadzieścia pięć lat pracy. Większość życia trzeba spędzić w pracy żeby mieć szanse na emeryturę.

Najważniejsze dla nas jest to ile dostaniemy i im więcej zarabialiśmy i im wyższe były odprowadzane składki tym większe są szanse na to żeby można było uzyskać wyższe świadczenia. Raz na rok ZUS rozsyła do nas powiadomienia, w którym mamy napisane ile można się spodziewać emerytury, kiedy przejdziemy w wieku emerytalnym na emeryturę, a ile, jeśli powiedzmy poczekamy rok czy dwa. Warto to sprawdzić i warto będzie to przeanalizować, a wtedy wiemy, czego się spodziewać.

Nasza emerytura

Jeśli otrzymamy w graniach dwóch tysięcy złotych emeryturę to szanse na utrzymanie się mamy większe. Tym bardziej, jeśli w domu są dwie osoby. Inaczej się do takich kwot podchodzi mieszkając na wsi albo małym mieście, a inaczej, jeśli mamy duże miasto. W dużym mieście koszty wynajmu czy opłat są bardzo wysokie, dlatego taka kwota wcale nie jest czymś wielkim i trzeba się mocno starać żeby nam na wszystko wystarczyło.
Byłoby dobrze gdyśmy wszyscy mogli mieć godną emeryturę, ale nie ma się, co oszukiwać, że tak będzie. Dysproporcje są tutaj bardzo duże i sami się o tym kiedyś przekonamy. Miejmy nadzieje, że my będziemy w tej grupie, która otrzymuje naprawdę bardzo wysokie emerytury. Jeśli tak będzie to może się tylko cieszyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here