Czym jest PKK i kto go potrzebuje?

0
1480
Czym jest PKK i kto go potrzebuje?

Już od kilku lat każda osoba, która chce uzyskać prawo jazdy, jeszcze przed przystąpieniem do właściwego szkolenia, musi najpierw wyrobić sobie PKK, to znaczy Profil Kandydata na Kierowcę.

Czym jest PKK?

Profil Kandydata na Kierowcę jest dokumentem, który uzyskuje się w Wydziale Komunikacji. Profil ten to 20-cyfrowy numer. Należy go udostępnić Szkole Nauki Jazdy najpóźniej w dniu, w którym rozpoczyna się szkolenie na kierowcę. Jak więc widać, PKK potrzebuje każda z dorosłych osób, która chce zostać kierowcą. Obecnie coraz częściej dokument ten przyjmuje formą elektroniczną – jest wtedy generowany w systemie przez Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego. PKK zawiera dane i najważniejsze informacje identyfikujące osobę ubiegającą się o wydanie dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami. Jest to niezbędny dokument do rozpoczęcia szkolenia i przystąpienia do egzaminu.

Jak uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę?

W Wydziale Komunikacji należy przedstawić kilka niezbędnych dokumentów oraz zdjęcie. Są to:

– kolorowe zdjęcie (3,5 x 4,5 cm),
– dokument tożsamości, to znaczy: dowód osobisty albo paszport,
– orzeczenie lekarskie
– w przypadku posiadania prawa jazdy innej kategorii, niezbędna jest jego kopia (oraz wgląd do oryginału dokumentu),
– wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy.

Dodatkowo:

– w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia: pisemna zgoda rodziców albo opiekunów prawnych/obecność rodzica w Urzędzie,
– w przypadku obcokrajowców: wiza, karta stałego pobytu.

Po skompletowaniu wszystkich przedstawionych powyżej dokumentów, należy udać się do Wydziału Komunikacji – oczywiście stosownie do stałego miejsca zameldowania. Tam składa się dokumenty. Później, urząd ma obowiązek wydania dokumentów PKK w ciągu dwóch dni. Bardzo często w praktyce większość urzędów wystawia wyżej wymieniony dokument od razu – tego samego dnia. Wszystkie dokładne i najważniejsze informacje dotyczące wyrobienia sobie numeru Profilu Kandydata na Kierowcę, można znaleźć na stronie https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/pkk-warszawa/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here