Jakie witaminy suplementować?

0
1564
witaminy

Obecnie praktycznie w każdej aptece, drogerii, a nawet sklepie spożywczym możemy zakupić różne preparaty witaminowe. Na co zwracać uwagę, aby wybrany suplement diety był skuteczny?

Jak wybrać najlepsze witaminy dla siebie?

Pierwszym obowiązkowym krokiem jest wykonanie badań, w celu sprawdzenia niedoborów konkretnych witamin i minerałów. Ważne jest, żeby wybrać taki preparat, który uzupełni nasze braki w organizmie. Jeżeli nie wiemy co wybrać, warto udać się z wynikami badań do dietetyka, który dobierze nam odpowiednie dawki suplementów.

Gdy już wiemy, czego brakuje naszemu organizmowi, musimy się skupić na wyborze preparatów, które będą najlepiej przyswajalne.

Witaminy, które warto suplementować

Witamina C

Jest przeciwutleniaczem, gdy będzie na odpowiednim poziomie, nasz skóra będzie się wolniej starzeć. Dodatkowo odgrywa ważną rolę w walce o mocne zęby i dziąsła, ułatwia wchłanianie żelaza oraz aktywuje wiele enzymów. Zapotrzebowanie na tę witaminę jest uzależnione od szerokości geograficznej. Zazwyczaj jest to od 30 do 100 mg każdego dnia. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, przez co gdy dojdzie do jej nadmiaru, zostanie wydalona razem z moczem. Dlatego ciężko jest ją przedawkować.

Przeczytaj też: http://www.jezjerzy.pl/swedzace-oczy-jakie-sa-najczestsze-przyczyny/

Witamina D

Witamina D ma wielokierunkowe działanie, do tego świetną przyswajalność. Przed rozpoczęciem jej suplementowania, należy wykonać badanie krwi. Może się okazać, że jej poziom w naszym organizmie jest w normie i nie musimy jej zażywać. Aby witamina D była jeszcze lepiej przyswajalna, należy łącząc ją z posiłkiem, który jest obfity w tłuszcze. Należy jednak pamiętać, że ilość witaminy D, którą dostarczamy z posiłkiem jest mniejsza od ilości witaminy syntetyzowanej w organizmie, pod wpływem promieni UVB.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B z kolei są rozpuszczalne w wodzie. Organizm nie magazynuje ich nadprogramowej ilości, dlatego ważne jest żebyśmy dbali o ich odpowiedni poziom. Witaminy z grupy B, biorą czynny udział w przebiegu wielu procesów. Ich niedobór może przyczynić się do różnych chorób. Witaminy z grupy B szczególnie powinny suplementować kobiety w ciąży, weganie i wegetarianie.

Źródło: https://www.gagatkowo.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here