Ile kosztuje wesele

0
1541
sala weselna

W Polsce organizowanie wesela nie należy do tanich. Tym bardziej, jeśli mamy większą rodzinę i chcemy się pokazać. Wtedy koszty znacząco rosną i trzeba być na to przygotowanym. Niektórzy małżonkowie są na tyle zdesperowani, że biorą na ślub i wesele kredyt.
Nie jest to najlepsze rozwiązanie żeby startować od razu z długiem. Co będzie, jeśli trzeba będzie kupić mieszkanie, albo dom, a nie ma na to pieniędzy? Weźmiemy kolejny kredyt? Warto się nad tym zastanowić. W ostatnich latach wróciła moda na wesela, dlatego ceny organizowania takich imprez rosną.

Sala weselna

Dawniej była to remiza, a nawet organizowanie wesela w domu, ale te czasy odeszły w zapomnienie. Dzisiaj wybieramy domy weselne, które powstają jeden po drugim. Mają piękne sale, piękny wystrój, ale to wszystko kosztuje. Cena uzależniona jest od tego, w jakim rejonie kraju mieszkamy. Bardzo drogo jest na śląsku gdzie za jedną osobę na takim weselu trzeba będzie zapłacić w granicach trzystu złotych.

Mowa tutaj o samym weselu bez poprawin. Na tę cenę składa się jedzenie, napoje, obsługa, ale nie alkohol. To mamy we własnym zakresie i trzeba o to będzie zadbać. Sala weselna na kilkaset osób to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwota bardzo duża, ale skoro nie ma innego wyjścia to trzeba będzie na takie rozwiązanie postawić.

Ubrania dla młodych

ile kosztuje wesele

Tutaj również można kupić garnitur za pięćset złotych i suknie za tysiąc złotych, ale można kupić modny garnitur za tysiące złotych tak samo wydamy na suknie. Im mamy więcej pieniędzy przeznaczonych na wesele tym więcej będzie można wydać, a naprawdę znajdzie się ku temu okazja. Ubiór to również buty i inne dodatki, dlatego trzeba będzie odwiedzić sklep, w którym to wszystko, co najlepsze znajdziemy. Dobrze jest wybrać taki sklep, który będzie dopasowany do naszych potrzeb pod względem cen jak i jakości oferowanego towaru, a wtedy na pewno będziemy bardzo zadowoleni.

Muzyka na weselu

To kolejny bardzo duży wydatek. Nie puszcza się dzisiaj muzyki z odtwarzacza tylko staramy się zorganizować albo Dj-a albo zespół weselny. Dj jest tańszy, ale dla wielu osób mniej efektowny. Za taką usługę trzeba będzie liczyć w granicach dwóch tysięcy złotych. Najczęściej jest to tylko jedna noc i na poprawinach muzyki już nie ma. Plusem zatrudnienia na wieczór Dj-a jest to, że można w dowolny sposób dopasować muzykę pod siebie i swoją rodzinę. Nie ma też ryzyka, że ktoś będzie fałszował śpiewając.

Jeśli jednak chcemy stworzyć super klimat to na pewno zespół weselny nam się przyda. Do wyboru mamy mnóstwo zespołów weselnych, które grają na żywo. Wiele z nich ma instrumenty jak gitary czy perkusje, ale wtedy taki zespół to wydatek zaczynający się od czterech tysięcy złotych. Dla porównania zwykły zespół można mieć za nieco ponad dwa tysiące złotych. Pamiętajmy o tym, że źle wybrany zespół weselny jest gorszy niż zła wódka na weselu. Jeśli zespół nie potrafi zabawiać gości i nie wie jak ich zachęcić do zabawy to wesele może się okazać totalną porażką.

Zanim zatrudnimy zespół to przejrzymy jego wesela, a nie kierujmy się tylko tym, że nasi znajomi coś polecają. Często jest tak, że rodzice byli na dwóch weselach i bardzo dobrze się bawili przy tym zespole i my im ufamy. Problem w tym, że dla nich dobra muzyka to lata 60 czy 70, a dla nas już nie. Muzyka musi być na tyle uniwersalna żeby leciały przeboje dla każdej grupy wiekowej i wtedy każdy będzie się bardzo dobrze bawił i o to właśnie chodzi.

ślub

Inne wydatki na wesele

To nie wszystko, bo trzeba do kosztów doliczyć również wspominaną wódkę, często trzeba we własnym zakresie zrobić ciasta. Oczywiście młodzi muszą czymś pojechać, dlatego samochód wliczamy do kosztów. Im lepszy samochód tym więcej będzie kosztował, ale trzeba liczyć w graniach tysiąca złotych na taką przyjemność. Jeśli uda nam się zorganizować wesele na sto osób i wydamy pięćdziesiąt tysięcy złotych to można się już cieszyć. Jest to kwota bardzo duża jak za jedną noc, ale z drugiej strony wesele to jedyna taka chwila w życiu i trzeba się dobrze wtedy bawić.

Problem w tym, że w wielu przypadkach wesele to zabawa dla gości, a nie dla młodych. Młoda para jest zestresowana, dlatego czeka tak naprawdę aż to wszystko się zakończy. Tak to wygląda w praktyce, bo w teorii wszystko ma zawsze bardzo dobrze wyglądać. Z roku na rok koszty zorganizowania wesela rosną wraz z innymi cenami. Trzeba, zatem to będzie uwzględnić w kosztach i naszych planach. Wesele tanie nie jest, ale też dzięki temu jest jeszcze bardziej wyjątkową chwilą w naszym życiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here