Często przygotowując buraczaną sałatkę lub klasyczny czerwony barszcz, zamiast wybrać się na targ po surowe warzywa, sięgamy na sklepową półkę po buraki w słoikach lub gotowe wywary w butelce. Wszystko przez czasochłonny proces gotowania buraków. Ile gotować buraki, by nadawały się do jedzenia?
Burak to warzywo często niedoceniane w polskiej kuchni. Ciemno czerwone bulwy kojarzą się z prostotą kuchni i tanim jedzeniem. Niepotrzebnie, bo cenne składniki odżywcze, oraz bogactwo niebanalnego smaku pozwalają kucharzom znającym ich wartość puścić wodze fantazji. Warto także zwrócić uwagę na jego lecznicze właściwości. Sok z buraka wzmacnia odporność, zmniejsza ciśnienie krwi.
Już w czasach starożytnych szlachetne bulwy uznawane były za środek wspomagający produkcję krwinek. Warzywo także zawiera spore ilości żelaza, przez co jest ważnym składnikiem diety przy białaczce, a zawarte w nim przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia się komórek. Zanim jednak zaczniemy eksperymentować z burakiem, warto sprawdzić ile gotować buraki, tak aby były miękkie.
w wodzie lub folii
Sposobów na przygotowanie buraków jest kilka. Jedno jednak jest pewne: gotowane, smażone, kiszone czy pieczone w folii aluminiowej, warzywa najlepiej przyrządzać bez obierania, w skórce. Dzięki temu buraki nie tracą swoich wartości odżywczych oraz mniej brudzą w trakcie puszczania intensywnego i trudnego do sprania soku. Dlatego zanim przystąpimy do termicznej obróbki buraków, należy dokładnie oczyścić je z ziemi i piachu. Najlepiej użyć do tego twardszej gąbeczki lub szczotki do mycia warzyw. Wyczyszczone bulwy układamy w garnku i zalewamy zimną wodą.
Warto pamiętać, że buraki nie lubią sąsiedztwa innych warzyw, dlatego gotujemy je osobno. Jeżeli buraki są zbyt duże, można pokroić je w kostkę, dzięki czemu szybciej staną się miękkie. Ile gotować buraki do miękkości? Optymalny czas to około 40 minut pod przykryciem. Dużo jednak zależy od rozmiaru naszych warzyw. Jeżeli buraki są spore – czas gotowania może wydłużyć się do godziny. W przypadku drobniejszych sztuk wystarcza pół godziny. Ważnym wskaźnikiem jest woda, która w trakcie gotowania nabiera buraczanego koloru. Im intensywniejszy odcień tym bardziej miękkie buraki. Gdy już będą gotowe, po ostygnięciu obieramy je ze skórki.
piekarnik dla oszczędnych
Ponieważ czasem brakuje nam cierpliwości na gotowanie, albo nie mamy pewności ile gotować buraki, dobrym sposobem okazać może się ich pieczenie. To dobra metoda dla osób świetnie zorganizowanych w kuchni, które lubią planować domowe menu z wyprzedzeniem lub starają się nie marnować żywności i innych zasobów. wyczyszczone buraki pojedynczo owijamy w folie aluminiowa, tak by powstały fantazyjne srebrne kule.
Wybierając okazy warto brać te najbardziej jędrne z nieuszkodzoną skórką, to daje pewność, że burak w środku jest zdrowy i nieuszkodzony, Kiedy nasze buraki są już gotowe, wkładamy je do rozgrzanego piekarnika. Najlepiej zapiekać je w trakcie pieczenia innych potraw. Jeżeli wykorzystujemy właśnie piekarnik do przygotowania ciasta lub lazanii, można na dół wrzucić kilka buraków niejako przy okazji. Srebrna folia uchroni je przed przechodzeniem zapachu innych potraw, a warzywa zmiękną i tak.
Dzięki tej metodzie zaoszczędzimy czas i energię, a skutki takich działań odczuje także nasz portfel. Buraki zapiekane w piekarniku będą gotowe po 40 minutach, zależnie od wielkości. Większe okazy muszą spędzić w cieple czasem nawet półtorej godziny. Jeśli więc ktoś zapyta ile gotować buraki, odpowiedź jest prosta: tyle samo co piec. Upieczone buraki można przechowywać przez kilka dni, a zapakowane próżniowo zachowają swą świeżość nawet przez kilka tygodni.
nie tylko gotowane
Metoda z piekarnikiem sprawdzi się także w połączeniu z gotowaniem. Można wrzucić buraka do piekarnika, a potem jeżeli przygotowujemy na przykład barszcz jeszcze ciepłe, podpieczone buraki zalać wodą i ugotować klasyczną metodą. Buraki podpieczone nabierają specyficznego aromatu dzięki czemu wzbogacą barszcz. Ale co jeśli ani pieczenie, ani gotowanie nie wchodzi w grę? Czy zamiast zastanawiać się ile gotować buraki można zjeść je na surowo?
Odpowiedź jest twierdząca, a modowe trendy w kuchni pokazują, że burak naprawdę może być ciekawy. Najzdrowszym sposobem na jego surową wersję jest sok z buraka. Wyciskany w sokowirówce z dodatkiem jabłek lub innych owoców staje się witaminową bombą i świetnym uzupełnieniem domowej apteczki. Modne jest także carpaccio z surowych buraków. Cieniutko krojone plastry buraka z przyprawami i fantazyjnym dodatkiem to świetny pomysł na eleganckie danie nie tylko dla wegetarian.