Ile czeka się na prawo jazdy

0
2852
prawo jazdy

Jak długo należy czekać od zdania egzaminu do otrzymania dokumentu? Ile czeka się na prawo jazdy?
Odpowiedź na to z pozoru bardzo proste pytanie nie jest jednak wcale taka łatwa i jednoznaczna.
Średnio na odbiór prawa jazdy czeka się od tygodnia (w najszybszym przypadku) do nawet trzech tygodni od momentu złożenia wniosku dotyczącego wydania dokumentu w Urzędzie Miasta.

Rozpiętość długości oczekiwania na prawo jazdy związana jest z wieloma czynnikami, a PWPW (Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych) oprócz drukowania praw jazdy zajmuje się też drukowaniem w zasadzie wszystkiego, co można wydrukować na plastiku, czyli na przykład identyfikatory, legitymacje, dowody osobiste itd. No i do tego drukuje również oczywiście pieniądze.

ile czeka się na prawo jazdy

A więc pracy tam też mają sporo

Również wydziały komunikacji oraz same ośrodki egzaminowania nie cierpią na brak zajęć, więc zanim Twoja dokumentacja zostanie odpowiednio „obrobiona” oraz sprawdzona przed wysłaniem do PWPW też może minąć trochę czasu. Odpowiedzi nie warto też szukać na forach czy grupach dyskusyjnych, ponieważ nikt tak naprawdę nie udzieli Ci jednoznacznej informacji jak długo czeka się na prawo jazdy… co najwyżej dowiesz się nie więcej niż tyle ile na upragniony dokument prawa jazdy czekały odpowiadające Ci na forach osoby.

Procedura przebiega zawsze tak samo, ale czas realizacji na poszczególnych etapach może znacząco się różnić. WORD kieruje informacje o zdanym egzaminie do Starostwa. Po pozytywnie zakończonym egzaminie państwowym dokumenty kandydata na kierowcę, czyli opinia lekarska, fotografia, dokumenty ze szkolenia oraz zaświadczenie zdania teoretycznego i praktycznego egzaminu przesyłane są do Starostwa i tam właśnie toczy się postępowanie administracyjne.

Urząd wysyła zamówienie dokumentu prawa jazdy do PWPW, a ta po wydrukowaniu odsyła go z powrotem do Starostwa. Trzeba upewnić się wcześniej, czy urząd wymaga potwierdzenia wpłaty za wydanie dokumentu przed rozpoczęciem procedury produkcji prawa jazdy czy przy jego odbiorze, to zależy od procedur danego urzędu, gdyż w jednych wystarczy zapłacić przy odbiorze, a w innych należy wcześniej wykonać przelew. Warto o to dopytać, ponieważ jest to ważne, żeby oczekiwanie na upragniony dokument nie przeciągnęło się… Co jest ważne, – portal info-car.pl umożliwia już dokonanie zapłaty za wyrobienie dokumentu prawa jazdy przez Internet.

Kolejny etap to wydanie decyzji przez Starostę bądź Prezydenta Miasta o przyznaniu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. To formalność, która polega na sprawdzeniu, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do wydania dokumentu prawa jazdy. Jakie dokładniej?
Na przykład; zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych lub formalny błąd w dokumentacji. Około tygodnia po pozytywnie zdanym egzaminie nasze prawo jazdy powinno być już produkowane. Jednocześnie dane nowego kierowcy wprowadzane są do CEPiK a od momentu wprowadzenia danych jest się już uprawnionym kierowcą.

Jeśli niecierpliwie przestępujesz z nogi na nogę w oczekiwaniu na swoje prawo jazdy, status produkcji dokumentu możesz sprawdzić na stronie InfoCar.
To co dzieje się z naszym dokumentem można śledzić na stronie internetowej. Wystarczy podać swoje potrzebne dane.

samochód

Jakie informacje można otrzymać?

„Przyjęto wniosek, trwa postępowanie administracyjne” – status ten informuje nas, że należy czekać, ponieważ trwają czynności wyjaśniające i sprawdzające dane wnioskodawcy, bądź dokument jest w trakcie produkcji w PWPW SA. (Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych).
„Przyjęto dokument w urzędzie, lub; dokument do odbioru” – status ten informuje nas, że możemy już udać się do urzędu po odbiór naszego dokumentu.
„Niepoprawne, nieprawidłowe dane, brak danej sprawy w toku, lub; dokument już został wydany”
– status ten wyświetla nam się, gdy -na stronie wprowadzono jakieś błędne dane (na przykład; popełniony został błąd podczas wpisywania numeru PESEL, błąd, literówka przy wpisywaniu imienia lub nazwiska)
-wniosek nie został nawet jeszcze wprowadzony do systemu Kierowca/Pojazd (w celu uzyskania wyjaśnień proszę skontaktować się z urzędem)
– dokument został już wydany w systemie komputerowym Kierowca/Pojazd.

Przypominamy, że nie można kierować pojazdami na podstawie zaświadczenia o pozytywnym wyniku egzaminy państwowego. Za kierownicę można usiąść dopiero po odebraniu dokumentu prawa jazdy.
Niezależnie od tego jak długo będziesz oczekiwać z niecierpliwością na swoje prawo jazdy, jazda bez tego dokumentu jest bardzo surowo karana. Więc lepiej uzbroić się w cierpliwość i bez dokumentu prawa jazdy po prostu jeszcze nie jeździć.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here