Ile zarabia ratownik medyczny

0
1550
ratownik medyczny

Ratownik medyczny to osoba zajmująca się ratowaniem ludzkiego życia. To właśnie na ich barkach spoczywa odpowiedzialność zajęcia się osobą poszkodowaną w pierwszych chwilach po wypadku. Często to od nich zależą losy ludzkie. Codziennie muszą stawiać czoła wielu trudnym sytuacjom. Mimo tego w naszym kraju ratownicy medyczni nie są traktowani z należytym szacunkiem.

Praca na stanowisku ratownika medycznego ma wiele plusów, jednak tyle samo, a nawet więcej minusów. Ratowanie ludzkiego życia jest czynem bohaterskim. Dzięki temu praca przynosi wiele satysfakcji dla osoby, która ją wykonuje. Ratownicy medyczni codziennie mają do czynienia z nowymi wyzwaniami, dlatego właśnie ich praca jest bardzo ciekawa i nie ma tutaj szans na rutynę. Dodatkowo stale się rozwijają, zdobywają nowe doświadczenia i wiedzę.

Niestety, praca w tym zawodzie ma bardzo dużo minusów. Ratownicy codziennie muszą być przygotowani na nowe, często bardzo trudne sytuacje. Pracują w ciągłym stresie. To od nich zależy ludzkie życie. Nigdy nie są w stanie przewidzieć do czeka ich gdy dojadą na miejsce wypadku. Muszą być przygotowani na wszystkie możliwości. Ratownik nie może pozwolić sobie na brak koncentracji nawet mimo ogromnego zmęczenia, które jest oczywiste, jeżeli pracuje się wiele godzin w trudnych warunkach. Musi pracować na maksymalnych obrotach, aby nie wyrządzić krzywdy drugiemu człowiekowi.

Oprócz tego ratownicy często są wzywani naprawdę z błahych powodów

Na internecie, w wiadomościach lub w radiu można usłyszeć wiele szokujących historii, które przytrafiły się im podczas pracy. Wezwanie do pani, która poczuła się samotna, wyjazd do dziecka, które dostało ataku histerii po tym jak mama zabrała mu tablet, niegroźne skaleczenia, udawanie nieprzytomnego czy wzywanie karetki tylko po to, aby zaznaczyć, że takowa się pojawiła podczas wypadku w miejscu pracy, to jedne z najczęściej opowiadanych przez załogę karetki historii.

medycyna

Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wzywając ratowników z tak błahych powodów, mogą odebrać szansę na przeżycie osobie, która ich pomocy naprawdę potrzebuje. Bardzo często zdarza się również, że załoga wzywana jest do osób bezdomnych, pijanych lub pod wpływem narkotyków. Są to jedne z najmniej przyjemnych dla pracowników wezwań. Podczas takich interwencji często dochodzi do szarpanin i niebezpiecznych dla ratowników sytuacji. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to z czym musi się mierzyć i spojrzymy na to ile zarabia ratownik medyczny, dojdziemy do wniosku, że w naszym kraju zawód ten jest bardzo niedoceniany.

Zarobki na tym stanowisku, w zależności od regionu, miejsca zatrudnienia i doświadczenia wynoszą około 2 tysiące złotych. Moim zdaniem jest to bardzo niska płaca dla osoby, która ratuje ludzkie życie.
Jeżeli ktoś marzy o pracy na stanowisku ratownika medycznego, musi spełniać wiele wymogów. Po pierwsze- i oczywiście najważniejsze- musi posiadać ogromną wiedzę medyczną, a także umiejętności praktyczne. W tym zawodzie nie ma miejsca na niedouczenie, gdyż może to mieć tragiczne dla pacjenta skutki. Kandydat na to stanowisko musi być zdyscyplinowany i odporny na stres.

Podczas trudnych sytuacji, które zdarzają się w tym zawodzie bardzo często, ratownik musi wykazać się umiejętnością trzeźwego myślenia. Kolejnym wymogiem jest sprawność fizyczna. Jest ona bardzo ważna w tej pracy, ponieważ umożliwia wykonanie wielu czynności. Ratownik powinien być tez odporny na zmęczenie, gdyż często pracuje po kilkanaście godzin w bardzo trudnych warunkach. Ważne jest także posiadanie empatii ze względu na to, że jest to praca z ludźmi, którzy często przechodzą bardzo trudne chwile.

Oprócz wymogów opisanych powyżej, ratownik musi oczywiście skończyć odpowiednią szkołę. Aby zdobyć prawo do wykonywania tego zawodu, przede wszystkim należy ukończyć 3-letnie studia na kierunku ratownictwo medyczne. Nie jest to łatwe, gdyż wiążę się z ogromną ilością nauki. Ratownik powinien posiadać ogromną wiedzę, ponieważ jego najmniejszy błąd może okazać się tragiczny w skutkach. Koniec studiów nie oznacza oczywiście końca nauki. Ratownicy, aby móc pracować w zawodzie muszą zdać egzamin państwowy.

ile zarabia ratownik medyczny

Następnie trzeba odbyć staż i dopiero wtedy można podjąć pracę w tym zawodzie. Warto też pamiętać, że zawody związane z medycyną wymagają ciągłego pogłębiania swojej wiedzy. Dziedzina ta bardzo szybko się rozwija i trzeba być cały czas na bieżąco z nowymi lekami czy sposobami postępowania w różnych przypadkach.

Na koniec podpowiem, gdzie szukać pracy w tym zawodzie. Ratownik medyczny może pracować oczywiście na oddziale ratunkowym w szpitalu, jednak nie jest to jedyna możliwość. Kolonie, obozy, imprezy masowe- to miejsca, gdzie obecność ratownika jest konieczna. Można też podjąć prace w górskim lub lotniczym pogotowiu ratunkowym. Mając spore doświadczenie, istnieje również możliwość pracy w placówkach szkoleniowych, gdzie można podzielić się swoją wiedzą i przeżyciami z młodymi ratownikami medycznymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here