Ból zęba – jak sobie z nim radzić?

0
1995
ból zęba

Ból zęba wymienia się jako niejeden z najgorszych. Każdy z nas na pewno musiał walczyć z bólem zęba i wcale nie należy to do łatwych rzeczy. Ból często jest nawracający. Więc koniecznie trzeba uważać, aby nie przedawkować środków przeciwbólowych. Bólu zęba absolutnie nie należy ignorować. Nawet jeśli na chwilę jakimś sposobem uśmierzymy sobie stan zapalny za pomocą leków, i tak trzeba wybrać się do dentysty. Im wcześniej tym lepiej, zanim pojawi się opuchlizna czy konieczność leczenia kanałowego.

Do najczęstszych przyczyn bólu zębów zaliczamy: próchnicę zębów, zapalenie miazgi, wyrzynanie się zęba mądrości, pęknięcie szkliwa, próchnicę.

Najczęstszym podłożem bólu zęba jest średnia czy też głęboka próchnica. Zazwyczaj obejmuje ona szkliwo i zębinę. Ból jest wywoływany przede wszystkim przez zimno, ciepło, słodkie potrawy lub szczotkowanie zębów. Wszystkiego te bodźce prowadzą do przenikania płynów przez kanaliki zębiny do miazgi zęba. Wiadomo jest, że ból zęba prowadzi do dużego dyskomfortu w okolicach szczęki i twarzy. Uniemożliwia on również jedzenie, gryzienie, żucie czy nawet picie wody. Dodatkowo w większości przypadków prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu z ust , zazwyczaj na skutek niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Ból promieniujący na zęby może także pochodzić ze stawu skroniowo-żuchwowego. Schorzenia dotykające tego stawu mogą objawiać się bólem szczęki, szczególnie nasilonym podczas otwierania ust.

jak sobie radzić z bólem zęba - pomoże dentysta

Jak radzić sobie z bólem zęba?

Przede wszystkim podstawowym sposobem uniknięcie ból zęba jest nie tylko higiena jamy ustnej, ale również wizyty kontrolne u stomatologa. Jeśli natomiast ból pojawi się na przykład w nocy lub w innym momencie kiedy wizyta u lekarza jest niemożliwa  to  najlepiej będzie skorzystać kilku domowych sposobów. Zalicza się do nich między innymi:

# płukanie jamy ustnej szałwia rumiankiem i miętą

# bardzo dobrze sprawdzi się też olejek goździkowy  czyli zawarty w nim eugenol

# sprawdzają się też okłady z soli i czosnku jak również zimne okłady

# dezynfekowanie wódką i wodą utlenioną

# nie można również zapomnieć o lekach przeciwbólowych które są obecnie dostępne bez recepty nie tylko w aptekach ale również w sklepach różnego rodzaju. Niektórzy bardzo chętnie stosują również akupresurę. Aby pozbyć się bólu zęba musimy przez około dwóch minut uciskać miejsce, w którym kciuk łączy się z palcem wskazującym.

Czynników dzięki którym zmagamy się z bólem zęba jest naprawdę bardzo wiele. Aby uniknąć cierpienia powinniśmy chodzić regularnie do stomatologa i przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here