Blask dawnej Persji w zabytkach Iranu

0
1515

Iran nie cieszy się jeszcze tak wielką popularnością wśród turystów z naszego kraju, jak inne państwa azjatyckie, a jest to miejsce naprawdę warte obejrzenia. To dawne Imperium Perskie może zachwycać miłośników historii i zabytków, ale równie ciekawe będzie zderzenie z kulturą współczesną Iranu.

Persowie są obok Arabów najbardziej znaczącym ludem świata islamskiego i zarazem dominującą grupą etniczną zamieszkującą Iran. Wywodzą się od Ariów, czyli Indoeuropejczyków, którzy osiedlili się na terenie obecnego Iranu w II tysiącleciu przed naszą erą. Dawna Persja to było potężne imperium, a jego ślady widać do dziś praktycznie na każdym kroku w Iranie. Na pewno trzeba pojechać do Persepolis uważane za chlubę dawnej Persji, które było stolicą Imperium Perskiego i prawdopodobnie najbardziej okazałym miastem swoich czasów. To widać nawet obecnie, ponieważ zachowane zabytki świadczą o pięknie zamierzchłych czasów. Trochę szkoda, że przetrwało tak niewiele, ponieważ wspaniały kompleks pałacowy musiał kiedyś prezentować się niebywale, podobnie jak inne budynki miasta. Słusznie Aleksander Wielki jest nazywany przez Persów Aleksandrem Przeklętym. To właśnie on spalił pałac Dariusza i Kserksesa I. Największą zachowaną ozdobą pozostają niesamowite reliefy poprowadzone wzdłuż ścian oraz schodów, które przestawiają procesje z okazji świąt.

Persja dziś stanowi wręcz odzwierciedlenie wyjątkowości tego, co minęło. W wielu miejscach widać to dawne piękno i nie tylko Persepolis jest warte zobaczenia. Trzeba konieczne pojechać do jednego z najstarszych miast na świecie, czyli Jazd, aby przejść trasą wycieczkową po wykopaliskach archeologicznych. Tam również znajduje się wyjątkowy Kompleks Amir Czakmagh, dwie Wieże Milczenia czy też Zaratusztriańska świątynia ognia. Równie interesujące jest Isfahan z największym w kraju meczetem, niezwykle rozległym Placem Immama Khomeiniego oraz zabytkowymi mostami na rzece Zayandeh. W tym mieście znajdują się także liczące setki lat ormiańskie kościoły.

Jeżeli ktoś pragnie zobaczyć zetknięcie się dawnej Persji z Persją dzisiejszą, to powinien też pojechać do Teheranu, w którym historia miesza się z teraźniejszością.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here