Zainteresowania ludzkości zorzą polarną

0
304
Zainteresowania ludzkości zorzą polarną

W otaczającym nas świecie nie brakuje skomplikowanych, a zarazem niebywale pięknych zjawisk atmosferycznych. Co to jest zorza polarna?
W odległych czasach ludy Północy uważały zorzę za zwiastun wojny, dla innych z kolei była tańcem dusz. Czym tak naprawdę jest oraz w jaki sposób powstaje zorza polarna?
Powstanie tego uroczego zjawiska jest bezpośrednio związane aktywnością słoneczną i oraz z burzami słonecznymi. Otóż w trakcie zachodzących wybuchów oraz rozbłysków cząstki elementarne są wyrzucane w przestrzeń kosmiczną. Następnie zbliżając się do Ziemi, zderzają się one z górną warstwą atmosfery, a uwalniająca się wówczas energia widziana jest przez ludzkość na ziemi w postaci barwnej zorzy.
To niezwykłe zjawisko kształtuje się około stu kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Zorza polarna wygląda niezwykle uroczo i może występować w różnych barwach takich jak: fioletowa, zielona, żółta, czerwona oraz biała. Widziany przez ludzkość kolor zależy w głównej mierze od określonego gazu.
Te niezwykłe zjawiska świetlne na niebie od dawna były ważnym elementem wierzeń, legend oraz mitów ludów zamieszkujących odlegle rejony Północy. W pradawnej fińskiej historii zorza polarna była nazywana Lisim Ogniem. Nazwa taka powstała od magicznego lisa, który to miał ogonem zamiatać śnieg, aż do samego nieba.
Z kolei Innuici z Jukonu uważali, że zorza polarna była tańcem zwierzęcych dusz, zwłaszcza takich zwierząt jak: jelenie, łosie oraz foki na które to bardzo często polowali. Inna legenda tego plemienia przekonywała, że te świetlne zjawiska są duchami zmarłych, którzy trzymają pochodnie.
Jak widać zorza polarna od wieków uchodziła za niezwykle ciekawe zjawisko, którym to zawsze interesowała się ludzkość.

http://www.alebutik.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBMW z silnikiem Vanos
Następny artykułNATO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here