Ile gotuje się kalafior

0
1245
ile gotuje sie kalafior

Warzywa powinny być podstawą naszej diety, bo dzięki zdrowej i zbilansowanej diecie będziemy czuć się lekko i dobrze przez wiele lat. Warzywa dla wielu są problematycznym aspektem. Bo czy można uznać za zdrową żywność warzywa, które rosną przy autostradach lub są wręcz nafaszerowane nawozami, by na półkach sklepowych mogły leżeć czasem nawet kilka tygodni. Bądź tu człowieku mądry! Zdrowa żywność, czyli ta ekologiczna nie zawsze, dla człowieka mieszkającego w mieście, jest tak łatwo dostępna.

Wybrani ci, co mają kawałek ziemi na obrzeżach miasta lub mieszkają na wsi i mogą sami uprawiać swój ogródek warzywny. Mam takie wrażenie, że jeszcze kilka lat wstecz była moda, by wszystko kupować, że to co ze sklepu jest lepsze, tańsze i w ogóle łączy się to z wielkim światem. Całe szczęście, jak każda moda i ta wyszła z obiegu i zapanował czas na ekologię. Dużo osób właśnie przed zakupem warzyw sprawdza jednak, czy warzywa są zdatne do spożycia, czy nie mają w sobie całej tablicy mendelejewa.

W związku z tym i producenci takiej żywności zaczęli przestrzegać zasad, które mogłyby zmniejszyć ilość nawozów, pestycydów, tak by klient mógł być zadowolony z zakupu. Dodatkowo właśnie bardzo na czasie jest mieć swój własny ogródek, nawet na balkonie. Taka osoba budzi podziw znajomych. Jest to dobry sposób, żeby zaimponować innym, a dodatkowo mamy korzyści zdrowotne dla nas, bo jemy to, co sami wyhodujemy i możemy sami kontrolować jakość naszych warzyw.

kalafior

Różnorodność warzyw może zachwycać, ale i również przytłaczać. Jest ich ogrom i tak naprawdę do każdej potrawy, dania można wykorzystać ich wielorakość. Wiele warzyw nie posiada jednak specyficznych smaków i potrzebują one podbicia swoich walorów smakowych właśnie jakimś innym produktem.

Dodatkowo często do końca my sami nie wykorzystujemy wszystkich właściwości danego warzywa, zamykamy się w pewnych ramach, nie eksperymentujemy w kuchni. A warzywa są jak najbardziej dobrą podstawą do takich właśnie eksperymentów. Na przykład marchewka, czy fasola nie muszą być tylko dodatkiem do zup lub sałatek. Te niepozorne warzywa mogą być również podstawą do … ciast i to naprawdę wybornych ciast.

Jednym z niedocenionych (do jakiegoś czasu) warzyw w mojej kuchni był kalafior. U mnie kalafior dodawany był do zup oraz czasem serwowany był z masłem i bułką tartą. Jednakże kalafior jest podstawą wielu bardzo smacznych i zaskakujących przepisów. Jednym z takich przepisów jest fit pizza, w którym kalafior gra główne skrzypce, gdyż tworzy podstawę pizzy, czyli jej spód. Kalafior trzeba umyć, rozdrobnić na różyczki, a następnie zmiksować go na sypko. W takiej postaci musimy go ugotować w wodzie. 15 minut na małym ogniu będzie tym, ile gotuje się kalafior w danym przepisie.

Następnie trzeba dokładnie odcedzić wodę od kalafiora, najpierw na sitku później najlepiej w ściereczce, tak by odsączyć, jak największą ilość wody. Do odcedzonego kalafiora dodajemy jedno jajko, trochę startego sera oraz przyprawy wedle swojego uznania. Ugniecione ciasto wykładamy na blaszkę, posmarowaną oliwą i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 20 minut. Po upływie tego czasu, wykładamy na ciasto ulubione składniki pizzy i pieczemy dalej, tak długo, aż wybrane składniki będą gotowe.
Kolejnym zaskakującym przepisem jest ciasto czekoladowe właśnie z dodatkiem kalafiora.

danie i kalafior

Ciasto jest przepyszne i dosyć proste w przygotowaniu. Pół szklanki daktyli trzeba namoczyć ww wrzątku i odstawić je na około 30 minut. Po tym czasie odcedzone daktyle zblenduj razem z 1/4 szklanki wody, 4 łyżkami miodu, około 300 gramami ugotowanego kalafiora oraz 3 jajkami.
Następnie dodaj 3/4 szklanki mąki pszennej, 1/3 szklanki kakao, 2 łyżeczki proszku do pieczenia i pół łyżeczki sody. Wszystko dokładnie wymieszaj i gotową masę przełóż do natłuszczonej foremki. Ciasto piecz w temperaturze 180 stopni około 40 minut. Po upieczeniu i ostudzeniu naszego ciasta można polać je czekoladą. Smak tego ciasta jest wyborny i nikt się nie domyśla nawet, że w sumie jego podstawą może być kalafior.

Kalafior jest rośliną jednoroczną, pochodząca z rodziny kapustowatych. To nie tylko dobre warzywo, ale i również warzywo, które ma szereg właściwości i wartości odżywczych. Ma działanie przeciwnowotworowe i zawiera m.in. sód, potas, wapń, magnez, miedź, żelazo, jod, cynk. W zawiązku z tym, naprawdę warto sięgać po niego, bo ma w sobie wiele cennych składników, potrzebnych dla naszego organizmu. Ponadto jest takim warzywem, z którego można wyczarować i danie główne, ale i również deser. Smacznego!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here