Domowa produkcja wina z winogron

0
405
Domowa produkcja wina z winogron

Wino domowej produkcji nie tylko doskonale smakuje, ale również może być niewątpliwą atrakcją na imprezach i przyjęciach rodzinnych. Miło wszak jest pochwalić się wybornym trunkiem własnej roboty. Aby jednak tak było, wino musi być smaczne, klarowne i charakteryzować się piękna barwą. Efekt taki można uzyskać jedynie wówczas, gdy dowiemy się szczegółowo, jak zrobić wino z winogron.
Warto rozpocząć przygodę z winiarstwem od sporządzenia listy przyrządów i składników, które będą nam potrzebne.
W pierwszej kolejności musimy zdecydować się, jakich winogron użyjemy do produkcji wina. W zależności od tego, czy wybrane przez nas owoce będą jasne czy ciemne, powstałe z nich wino będzie miało inny kolor, smak i aromat. Kolejnym niezbędnym składnikiem do produkcji wina jest cukier. Na 10 kilogramów owoców potrzebujmy około 3,5 kilograma cukru. Ilość tę możemy rzecz jasna modyfikować, w zależności od własnych upodobań smakowych. Na ogół w domowej produkcji wina z winogron używa się również specjalnych drożdży winiarskich, choć niektóre przepisy nie uwzględniają tego składnika. Przygotować musimy dodatkowo jeszcze tzw. „balon” czyli duże szklane naczynie w kształcie butli. Balon ten powinien być zakończony rurką fermentacyjną. Oczywiście, jeśli nie posiadamy takiego naczynia, to możemy użyć innego. Bezwarunkowo musi si jednak dać je szczelnie zamknąć i umieścić w nim wyżej wymieniona rurkę fermentacyjną.
Produkcje wina z winogron rozpoczynamy od wykonania „matki drożdżowej”. W tym celu w małej buteleczce zalewamy drożdże winiarskie ciepłą wodą, pozostawiając wolną przestrzeń w butelce. Korkujemy ją watą i odstawiamy w ciepłe miejsce na noc. Następnie dodajemy 2 łyżeczki cukru i po dwóch dniach „matka” jest przygotowana. W balonie umieszczamy zmiażdżone winogrona, rozpuszczony cukier i „matkę”. Cukier możemy dodawać jednorazowo, lub w mniejszych porcjach, co kilka dni. Balon szczelnie korkujemy i pozostawiamy w ciepłym miejscu Po około 30 dniach można już ściągnąć z balona pierwszą porcję wina.

http://www.diamondchand.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here