Zapalenie oskrzeli – czym jest?

0
1998
zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to zaburzenie wywołujące stan zapalny błony śluzowej w oskrzelach. Narządy te pęcznieją oraz produkują śluz, który powoduje u pacjenta dokuczliwy kaszel. Dolegliwość jest w dwóch rodzajach – może być silny czy ciągły rozwój. Silny rozwój niejednokrotnie pojawia się u dzieci. Z reguły do jego rozrostu dochodzi w konsekwencji powikłań przy przeziębieniu czy choroby górnych dróg oddechowych. Ta formę zapalenia oskrzeli często przechodzi zupełnie w ciągu paru dniu, jednak czasami kaszel może również trwać blisko ośmiu tygodni. Z kolei długa formę choroby trzyma się przez większy czas oraz zawsze jest rozpoznawana u palaczy.

Możliwe powikłania zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli zaliczane jest do zaburzeń, w których powikłania niezwykle powszechnie się zdarzają. A co interesujące, część z tychże powikłań to konsekwencja naszych błędów. Niezwykle powszechnie lekceważymy objawy zaburzenia myśląc, iż samo przejdzie czy również nie wykorzystujemy się do wskazań specjalisty. Niejednokrotnie jest tak, iż jeśli uda nam się pozbyć uciążliwych objawów, zapominamy o zaleceniach specjalisty oraz wracamy do regularnej aktywności. Jest toż ogromny błąd, który doprowadza do nastąpienia powikłań. Powikłania przy zapaleniu oskrzeli potrafią być bardzo rozmaite, wszystko tak faktycznie jest uzależnione od rodzaju zapalenia oskrzeli. W największym stopniu na powikłania narażone są małe dzieci i osoby starsze, czyli osoby o zdecydowanie słabszej odporności. I na powikłania narażone są osoby, które borykają się z przewlekłymi dolegliwościami układu oddechowego i krążenia, ponieważ u nich także wytrzymałość organizmu jest bardzo gorsza aniżeli u innych pacjentów. Przy ciężkim zapaleniu oskrzeli niejednokrotnie pojawiającym się powikłaniem jest zapalenie płuc oraz bardzo powszechnie niezbędna jest hospitalizacja, bo na swoje leczenie jest już za późni.

jak wygląda leczenie zapalenia oskrzeli

Natomiast najpoważniejsze efekty ma wystąpienie powikłań u osób borykających się ze zaburzeniami układu oddechowego. Alergicy oraz astmatycy winni zwłaszcza uważać, aby nie wystąpiły dodatkowe dolegliwości układu oddechowego. Niestety przy powikłaniach po przewlekłym zapaleniu oskrzeli sprawa składa się jeszcze gorzej. Organizm będący pod długotrwałym wpływem dolegliwości wyniszcza się. Długotrwałe stany zapalne potrafią skutkować gościec, który powszechnie skutkuje przerostem prawej komory sercowej. Innymi groźnymi powikłaniami po przewlekłym zapaleniu oskrzeli potrafią być: rozedma płuc, obstrukcyjna niewydolność płuc czy nadreaktywność oskrzeli.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to z zasady konsekwencja choroby wirusowej. Natomiast gdy specjalista stwierdzi, iż jesteśmy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym, to na zapalenie oskrzeli może zalecić wykorzystywanie antybiotyku. Co istotne, nie należy tłumić kaszlu, bo dzięki niemu można wyzbyć się wywołujących podrażnienie substancji. By zapewnić sobie spokojny sen w nocy, można zażyć środki przeciwkaszlowe przed położeniem się spać. Długotrwałą formę zapalenia oskrzeli leczy się rehabilitacją oddechową. Jest toż program, który uczy łatwego oddychania oraz rozwijania swojej wydolność.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here