Magnez w organizmie człowieka znajduje się w kościach i w niemal wszystkich tkankach miękkich. Jony magnezu uczestniczą w licznych procesach biochemicznych, a niedobory tego pierwiastka mogą wywołać choroby o bardzo groźnych skutkach. Z braku magnezu biorą się choroby serca, niedokrwistość, nadpobudliwość, kruchość kości a nawet niektóre nowotwory.
Potrzebny nam do życia magnez dostarczamy w pożywieniu. Jego podstawowym źródłem są owoce oraz warzywa, jednak przez pewne przyzwyczajenia oraz błędy dietetyczne sprawiamy, że magnez jest wpłukiwany z tkanek. Co wypłukuje magnez najczęściej? To co najbardziej lubimy o poranku – kawa! Aby kawa nie była szkodliwa warto pić ją z dodatkiem mleka. Specjaliści twierdzą, że wypijając mniej niż cztery filiżanki kawy dziennie nie powinno być problemów z deficytem magnezu. Dopiero powyżej tej ilości zaczyna się robić niebezpiecznie.
Do ubytków magnezu przyczynia się nadużywanie alkoholu oraz stosowanie niektórych leków – głównie moczopędnych oraz dla chorych na cukrzycę.
W wielu wypadkach ubytek magnezu nie jest łatwy do wykrycia. Sygnałami, które warto potraktować poważnie są skurcze łydek. To właśnie w mięśniach długich najszybciej brak magnezu przejawi się niekontrolowanymi, bardzo bolesnymi skurczami, które dopadają chorego w czasie snu. Jeśli takie zdarzenia się będą powtarzać należy zwrócić się do lekarza, który sprawdzi czy skurcze są wywołane niedoborem minerałów czy są objawem jakiejś poważnej choroby, np. żylaków.
Przy pojedynczych atakach wystarczy zastosowanie dobrego suplementu zawierającego magnez zakupionego w aptece.
Ubytki magnezu w organizmie.
[Głosów:0 Średnia:0/5]