Opcji jest kilka i wszystko zależy od szczegółów projektu. W zależności od detali zmieniają się preferencje dla zastosowania konkretnego rozwiązania. Jedne potrzebują więcej miejsca do pełnego rozwarcia, inne oszczędzając przestrzeń, dają więcej możliwości aranżacji wnętrza w przestrzeni tuż przy otworze budowlanym.
Okna przesuwne
Otwory budowlane dzieląc przestrzeń pomiędzy tarasem i wnętrzem mają za zadanie niwelować ową granicę. Otwierają domostwo na część wypoczynkową posesji. Okna tarasowe przesuwne dzięki zmyślnemu mechanizmowi otwierania gospodarują oszczędnie przestrzenią znajdująca się tuż przy wyjściu na taras. Udogodnieniem wspomagającym bezpieczeństwo obiektu jest dodatkowy wariant częściowego otwierania okna. System przesuwny zmodyfikowano tak, aby można było połać drzwi odchylać górną krawędzią w kierunku pomieszczenia.
Okno przesuwne posiada dwa skrzydła. W parze jedno jest ruchome, a drugie stałe. W wersji ze wzmocnionymi wózkami skrzydło okienne może mieć nawet szerokość dwóch metrów.
Okna rozwierane z możliwością odchyłu górnego
Okna tarasowe przesuwne to nie jedyna opcja. Jednak okna uchylno-rozwierane potrzebują więcej miejsca do działania. W zależności od zastosowanego materiału skrzydło może mieć szerokość do 1,6 metra. Granicznym parametrem jest waga, która ogranicza wielkość do 200 kg. Przy maksymalnym wymiarze skrzydła w przestrzeni ograniczonej wycinkiem koła o promieniu powyżej półtora metra nie mogą znajdować się żadne sprzęty.Drewniane ramy mogą osiągać maksymalne wymiary. Konstrukcje z PVC, jako mniej sztywne muszą być węższe lub w planie ramy trzeba zastosować dodatkowe wzmocnienia dzielące szybę na mniejsze powierzchnie.
Typ składany
To zdecydowanie najmniej popularna konstrukcja, choć daje pełny efekt otwarcia.
W oknach tarasowych przesuwnych, opisanych wcześniej, zastosowano podobne – co do zasady – rozwiązanie.
Okno tarasowe składane może obsługiwać ścianę o dowolnej długości. Nawet osiem metrów jest w zasięgu funkcjonalnym konstrukcji. Jest tylko warunek, należy wymiar podzielić na mniejsze części. Po otwarciu okna uzyskujemy przejście w pełnej szerokości konstrukcyjnej. Okno otwiera się, składając jak drzwi harmonijkowe na jedną lub na dwie strony.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.