Czy skutki koronawirusa przyczynią się do niskiej emerytury?

0
1102
emerytura

Niska emerytura jest to efekt wypłacania pieniędzy z kont Indywidualnych Kont Emerytalnych, a także Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Jak wpłynęła na to obecna sytuacja na świecie? Przekonaj się, jak wygląda to obecnie.

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/niska-emerytura/ 

Niepewna sytuacja wywołana przez pandemię

Niepewna sytuacja, która wywołana jest obecną sytuacją zmusiłassoro osób do sięgnięcia po swoje oszczędzone pieniądze. Uszczuplone zostały między innymi środki, które odkładane były na emeryturę. Są to informację zaczerpnięte z analizy Expandera.

Ekspert Expandera analizę poparł na danych KNF. Wynika z nich, że wypłat przedterminowych dokonano w I półroczu 2020 r. aż na 242 tysiącach kont IKE i IKZE. Pieniądze wybrały osoby, które są jeszcze przed 60/65 rokiem życia.

Niższa emerytura

Przez pierwsze pół roku w 2020 roku, liczba wypłat przedterminowych wynosiła niemal 243 tys. Jest to, aż 9 razy więcej, niż w pierwszej połowie roku 2019! Wcześniej wspomniany wzrost zaczął się jesienią i zimą ubiegłego roku.

W pierwszej połowie roku pieniądze wycofało niemal 27 tysięcy osób. W następnych miesiącach liczba ta wzrosła do 113 tysięcy złotych.

Dla wielu osób jest to oznaka, że wielu Polaków przystąpiło do programu PPK, który właśnie wtedy zaczął wchodzić w życie w dużych firmach.

Jarosław Sadowski ocenia ten fakt mówiąc: 

’’CZĘŚĆ OSÓB MOGŁA DOJŚĆ DO WNIOSKU, ŻE SKORO NA ICH EMERYTURĘ SĄ ODKŁADANE PIENIĄDZE W PPK, TO TE Z IKE CZY IKZE MOŻNA PRZEZNACZYĆ NA INNY CEL. NADEJŚCIE PANDEMII DODAŁO KOLEJNE OSOBY, KTÓRE ZOSTAŁY ZMUSZONE DO DOKONANIA WYPŁATY.’’

Wypłaty z IKE

Pierwsze połowa 2020 roku jedną z największych fali wypłat z dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych. W II półroczu ubiegłego roku i  I półroczu obecnego, Polacy zrobili 355 663 przedterminowych wypłat z kont IKE i IKZE.

Łączna wartość wypłat to kwota 201 mln zł w II półroczu 2019 r. i 277 mln zł w I półroczu 2020 r. Ekspert podkreśla, że jest to zaledwie 3 proc. kwoty ulokowanej na IKE i IKZE.

Zobacz też: http://www.gminalomianki.pl/nowy-elektroniczny-dowod-osobisty/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here