Ile się czeka na dowód

0
1475
ile się czeka na dowód

Dowód osobisty jest ważnym dokumentem potwierdzającym tożsamość obywatela. Zgodnie z prawem, każdy dorosły człowiek powinien posiadać ten dokument. Dowód osobisty kiedyś był w formie książeczki, dzisiaj natomiast jest to prostokątny plastik ze zdjęciem oraz z podstawowymi danymi takimi jak imię, nazwisko, obywatelstwo, pesel.

Do czego jest nam potrzebny dokument, jakim jest dowód osobisty?

Legitymujemy się nim w razie kontroli przez służby i organy administracji publicznej, potwierdzamy nim swoją tożsamość w bankach, sądach, u operatorów komórkowych czy też podczas podpisywania różnych umów. Jak widać, posiadanie dowodu osobistego jest współcześnie niezbędne. Co więcej, jeżeli jesteśmy młodymi osobami i chcemy kupić alkohol lub wyroby tytoniowe w sklepie, sprzedawca ma prawo, a wręcz obowiązek, poproszenia nas o dowód osobisty. Następnie sprawdza on naszą datę urodzenia i wie, czy może sprzedać nam określone produkty.

No dobrze, ale jak wygląda proces wrobienia dowodu osobistego? Na początek musimy udać się do fotografa i zrobić specjalne zdjęcia. Różnią się one nieco od tych robionych do legitymacji szkolnych czy innych dokumentów.
Następnie udajemy się do Urzędu Miejskiego po specjalny wniosek o wydanie dowodu osobistego. Możemy też pobrać go z internetu i wydrukować. Wniosek musimy wypełnić, podać w nim imię, nazwisko, adres zamieszkania i zameldowania, dane kontaktowe, miejsce i datę urodzenia, imiona i nazwiska naszych rodziców i ich podstawowe dane.

dowód osobisty

Podajemy także powód, dlaczego chcemy otrzymać dowód osobisty. Może to być chęć wyrobienia pierwszego dowodu osobistego po ukończeniu osiemnastu lat bądź też np. utrata poprzedniego dowodu, zmiana istotnych danych osobistych.
Wniosek podpisujemy, potwierdzając prawdziwość zawartych w nim informacji i zanosimy do urzędu wraz ze zdjęciem. Pani w urzędzie przyjmuje nasz wniosek i wystawia potwierdzenie złożenia wniosku, z którym możemy wrócić do domu. Wpisując numer wniosku na odpowiedniej stronie internetowej możemy sprawdzić, czy nasz dowód jest już gotowy.

Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego? W zasadzie nic. Wyrobienie i otrzymanie dowodu osobistego jest w Polsce darmowe, ponosimy jednak niewielkie koszty wyrobienia zdjęć do dowodu u fotografa (zazwyczaj jest to kwota rzędu kilkunastu złotych, także nie ma tragedii). Również, kiedy wyrabiamy dowód osobisty ponownie, nie zapłacimy za niego nic w urzędzie.

A ile się czeka na dowód?

Czas przewidziany na wyrobienie dowodu osobistego od momentu złożenia wniosku przed obywatela wynosi miesiąc. Zazwyczaj dokument możemy odebrać nawet wcześniej po dwóch, trzech tygodniach. W szczególnych przypadkach czas ten może się jednak wydłużyć.
Dzieje się tak, chociażby wtedy, kiedy urząd zwraca się do innej instytucji z prośbą o potwierdzenie prawdziwości danych, które podaliśmy we wniosku. Organ decyzyjny może chcieć sprawdzić, czy np. prawidłowo wpisaliśmy nazwisko rodowe matki. Pomocne jest tu śledzenie na stronie internetowej po numerze wniosku – regularnie odwiedzając stronę internetową możemy śledzić na bieżąco, czy nasz dowód jest już gotowy do odebrania.

dowód

Kiedy dowód jest już gotowy do odebrania, musimy iść po niego do urzędu i podpisać, że go otrzymaliśmy. To wszystko! Jeśli jednak zdarzy się, że zgubimy dowód osobisty, również musimy zgłosić się do urzędu. Wypełniamy wniosek o nowy dowód osobisty i zgłaszamy zaginięcie starego. Urząd unieważni nasz stary dowód osobisty i wyda nam zaświadczenie, którym możemy się posługiwać do czasu uzyskania nowego dokumentu.

Warto jednak pamiętać, że zaświadczenie to, choć zawiera nasze dane, nie jest dowodem tożsamości uprawniającym na przykład do przekroczenia granicy. Jeśli zgubimy dowód osobisty, musimy także zgłosić ten fakt w naszym banku, aby zastrzegł on w odpowiedniej bazie nasz dokument. Dzięki temu możemy uchronić się przed próbą wzięcia na nas kredytu, pożyczki lub innych niepożądanych działań wykonywanych przez oszusta, który legitymuje się naszymi dokumentami.

Dowód osobisty jest ważnym dokumentem, który warto mieć, jeśli jest się pełnoletnim obywatelem Polski. Czeka się na niego około miesiąc od momentu złożenia wniosku, choć zazwyczaj jest to krótszy czas. Jeżeli jesteśmy niepełnoletni a mimo to w jakimś celu potrzebujemy mieć dowód osobisty, również możemy go wyrobić. W takim wypadku, jeśli dziecko ma mniej niż określona liczba lat, musi pojawić się w urzędzie z rodzicem i to on odbiera dokument i wypełnia stosowne formularze. Zazwyczaj rodzice decydują się na to np. przed wakacjami i podróżą zagraniczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here