Ile zarabia sędzia

0
1256
sędzia

Pensje pobierane przez ludzi pracujących w branży prawniczej potrafią przerazić niejedną osobę. W porównaniu do przeciętnych zarobków są bowiem horrendalnie wysokie, dlatego ludzie bardzo często zazdroszczą prawnikom, podobnie zresztą jak przedstawicielom branży medycznej.

Już sami adwokaci czy prokuratorzy mogą wieść naprawdę dostatnie życie, dlatego też pensje sędziów jeszcze częściej stają się tematem licznych rozmów. Podobają się samym osobom wykonującym ten zawód, ale już ludzie pracujący w innych branżach niejednokrotnie je krytykują i mówią o tym, że są one po prostu zbyt wysokie i nieproporcjonalne do samych obowiązków zawodowych.

Ile zarabia sędzia?

Czy rzeczywiście jego podstawowa pensja jest tak duża, jak to się wszystkim wydaje? Czy osoba zatrudniona na tym stanowisku może liczyć na jakieś dodatkowe bonusy finansowe i dodatki?

Zarobki sędziów są jasne i jawne. Zapisane zostały w polskiej konstytucji. To właśnie widniejąca w niej ustawa mówi o tym, że same warunki pracy sędziów oraz ich pensje muszą być odpowiednie dla godności sprawowanego przez nich urzędu. Wynagrodzenie ma zatem pokazywać ich wysoką pozycję w społeczeństwie. Musi być tym samym znacznie wyższe od średniej krajowej, aby inni ludzie czuli, że sędzia jest po prostu nad nimi, w czymś ich przewyższa. Pensje sędziów są wysokie również z innego względu.

Gdyby ci najważniejsi prawnicy otrzymywali zbyt niskie wynagrodzenie, mogliby zostać przekupieni przez osoby biorące udział w procesach, częściej sięgając po prostu po łapówki. Sądownictwo wraz z innymi urzędami starają się zapobiegać takim sytuacjom. Nie chcą, by sędziowie ulegali jakimkolwiek naciskom z zewnątrz, dlatego wolą im więcej zapłacić, aby mieć pewność, że ich wyroki będą obiektywne i zgodne z ustanowionymi przepisami. Wysokie pensje dbają zatem częściowo o sprawiedliwość wszystkich ludzi. Mając to na uwadze, nikt nie powinien się im dziwić.

sąd

Ile zarabia sędzia? Na jego przeciętne wynagrodzenie składają się zazwyczaj dwie lub trzy pensje uchodzące za średnią krajową. Oprócz nich otrzymuje on również pewien dodatek finansowy, którego wysokość jest równa 5-20% samej pensji. Sędziowie regularnie otrzymują też gratyfikacje jubileuszowe, wypłacane im ze względu na staż ich pracy.

Sędzia, który w swoim zawodzie pracuje już od czterdziestu pięciu lat, uzyskuje zatem gratyfikację jubileuszową o wartości aż 400% jego miesięcznej pensji. Oczywiście wszystkie osoby zatrudniane w branży prawniczej mają też dostęp do tzw. „trzynastki”, czyli dodatkowej pensji w ciągu roku, pojawiającej się także w innych zawodach (otrzymuje ją także m.in. nauczyciel). W zależności od sprawowanych funkcji i obowiązków zawodowych sędziowie czasem dostają jeszcze inne dodatki finansowe.

Ile zarabia sędzia? Każdego, kto chciałby się tego dowiedzieć, interesuje zapewne wysokość wynagrodzenia netto. Zawsze bowiem od pensji brutto odciągane są liczne podatki, przez które z czterech tysięcy złotych nagle robi się niecałe trzy tysiące złotych. Pensje sędziów liczone są jednak nieco inaczej. Nie muszą oni bowiem odprowadzać żadnych składek w ramach korzystania z ubezpieczenia społecznego, dlatego też ich pensje netto są znacznie wyższe.

Dodatkowe przywileje przemawiają za pracą w tym zawodzie. Sędzia, który został oddelegowany do innego miasta i musi do niego wyjechać w celach zawodowych, zawsze otrzymuje dostęp do darmowego zakwaterowania – i nie jest to wcale podrzędnej jakości, kiepsko wyglądający pensjonat. Rodzaj zakwaterowania musi bowiem odpowiadać jego pozycji i ją podkreślać.

ile zarabia sędzia

Przechodząc do konkretów – na jakie dokładnie zarobki może liczyć sędzia?

Ile rzeczywiście jest on w stanie wyciągnąć w ciągu jednego miesiąca pracy? Otóż wysokość jego wynagrodzenia wylicza się z pomocą specjalnych wzorów, biorąc pod uwagę przeciętną pensję otrzymywaną przez innych ludzi. Czasami mnoży się ją razy dwa, czasem razy trzy – zależy to od pozycji, stażu zawodowego i ogólnych przywilejów sędziego. Zazwyczaj jednak najniższa pensja, jaką mógłby on uzyskać, wyniosłaby nieco ponad osiem tysięcy złotych brutto.

Najlepsi sędziowie, których wynagrodzenie wyliczane jest poprzez mnożenie średniej pensji razy trzy, osiągają natomiast dochody w wysokości nawet trzynastu tysięcy złotych brutto. Stawki te są oczywiście ruchome. Zależą bowiem od poziomu wynagrodzeń innych osób i przede wszystkim od średniej krajowej, która zmienia się co trzy miesiące. Ogólnie rzecz biorąc sędzia nie może jednak narzekać na swoje dochody. Są one porażająco wysokie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here