Ile pies chodzi w ciąży

0
2945
pies w ciąży

Okres ciąży u samic psów (suk), podobnie jak ma to miejsce u ludzi trwa 3 trymestry, z tą różnicą, iż 1 trymestr u czworonogów trwa zaledwie 21 dni.

Zatem ile pies chodzi w ciąży ?

Otóż rachunek jest prosty – zazwyczaj ciąża trwa 63 dni czyli 9 tygodni. Oczywiście, aby suczka była w ciąży musi być w odpowiednim wieku. Zakłada się, że minimalny wiek to 2 lata, natomiast jego górna granica uzależniona jest od rasy psa. Według większości specjalistów w dziedzinie weterynarii idealny wiek psa na posiadanie potomstwa to od 2 do 5 lat.

Przebieg ciąży u suki w obrazowym skrócie z podziałem na poszczególne tygodnie jej trwania przedstawia się następująco :

1 tydzień :
Ciąża u suki rozpoczyna się wówczas, kiedy męskie plemniki zapłodnią jej komórkę jajową . Zapłodniona komórka jest zalążkiem nowego życia.
Zarodki zagnieżdżają się w górnej części macicy, aby pod koniec pierwszego tygodnia ciąży przesunąć się na jej boki.

2 tydzień :
W początkowej fazie trwania ciąży praktycznie nie zauważymy żadnych zmian u naszej suczki, jednakże domyślając się ciąży, zadbajmy o jej zbilansowaną dietę, szczególnie bogatą w białko, witaminy i składniki mineralne. Nie ma co przekarmiać zwierzaka, gdyż grozi to otyłością, a dla rozwijających się embrionów na tym etapie ciąży jest bez znaczenia, gdyż nie zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne.

3 tydzień :
Embriony zagnieździły się w jamie macicy i pomalutku zaczynają się rozwijać.

4 tydzień :
Domyślając się ciąży u naszej suki możemy udać się w tym tygodniu do do weterynarza, aby wykonać badanie USG, które potwierdzi u niej ewentualną ciążę, jak również spodziewaną liczbę potomstwa.

5 tydzień :
Kończy się 1 faza ciąży tzw. embriogeneza. Wszystkie narządy są już uformowane. Zarodek przestaje być zarodkiem – jest już płodem i zwiększa swoją masę o około 75%.

ile pies chodzi w ciąży

6 tydzień :
U płodu szkielet twardnieje i rozwijają się pazury. Tempo rozwoju wzrasta. W związku z tym wymagania dotyczące żywienia ciężarnej suki również się zmieniają. Rośnie zapotrzebowanie energetyczne, jak również na inne składniki odżywcze (białko, minerały i witaminy). Pokarm podajemy suce często, ale za to w mniejszych ilościach.

7 tydzień :
Pojawiają się u płodu pierwsze włoski/sierść. W tym tygodniu należy odrobaczyć sukę, gdyż małe szczeniaczki tuż po urodzeniu mają predyspozycje do zarażania się od matki pasożytami, które stanowią dla nich zagrożenie.

8 tydzień :
Suka dużo odpoczywa. W sutkach pojawia się mleko, co jest sygnałem dla nas, iż zbliża się poród i należy się na niego przygotować.

9 tydzień :
Nadchodzi czas porodu. Jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy, należy zorganizować wygodne legowisko, jak również zaopatrzyć się w pomocne rzeczy.
Legowisko – miejsce porodu szczeniaków wybieramy w cichym, spokojnym miejscu naszego domu, w którym psia mama z maluchami będzie miała zagwarantowany spokój i niczym nie zakłóconą ciszę. Miejsce musi być ciepłe, aby szczeniaczki nie zmarzły, z dala od przeciągów. Wskazana temperatura w pomieszczeniu to 24 – 26 stopni C, chociaż niektóre źródła zalecają nawet 30 stopni C w pierwszej dobie życia psiaków.

Wykładamy legowisko świeżymy ręcznikami lub prześcieradłami, aby było wygodne i łatwe w utrzymaniu czystości.
Dodatkowo przygotujmy :
– ręczniki/prześcieradła na zmianę
– ręczniki papierowe
– rękawice jednorazowego użytku
– nożyczki
– wagę kuchenną do zważenia szczeniąt
Generalnie nasza rola w porodzie ograniczyć się powinna do zapewnienia suce spokoju i ewentualnie asystowaniu w razie, gdyby się wydarzyło coś nieplanowanego, gdzie niezbędne byłoby wezwanie pomocy. Jednakże większość psich mam z porodem sama sobie doskonale radzi. Poród może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Uzależnione to jest między innymi od ilości wcześniej przebytych porodów.

pies

Po urodzeniu pierwszego szczeniaczka przychodzi czas na następne, które zazwyczaj rodzą się w ciągu 1 – 2 godzin po poprzednim.
Po porodzie naszym zadaniem będzie policzenie łożysk, czy aby wszystkie zostały wydalone. Gdyby jednak okazało się, iż nie wszystkie, należy udać się do lekarza weterynarii, gdyż niewydalone łożysko może wywołać u suki ostry stan zapalny, który może być groźny dla jej zdrowia, a nawet i życia.

Zazwyczaj łożyska są przez suki zjadane, jednak gdyby tego nie zrobiła po prostu należy je wyrzucić.
Po porodzie psia mama jest wyczerpana i w okresie połogu dużo odpoczywa. Spokój i ciepło w tym czasie jest szczególnie ważne.
Nie zapominajmy o zwiększeniu karmiącej suce porcji białka, witamin i soli mineralnych, gdyż zwiększa się na nie zapotrzebowanie aż trzykrotnie. Pozwoli to jej wrócić do formy, jak również zapewni maluchom pełnowartościowy pokarm, który to będzie w najbliższym czasie podstawą ich diety.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here