Ciąża jest bardzo wyjątkowym czasem w życiu kobiety. Zachodzi wtedy wiele zmian. Jest to również okres przygotowania się do nowej roli. Jednak na samym początku warto dokładnie zapoznać się z przebiegiem rozwoju płodu. Pomoże nam to lepiej zrozumieć towarzyszące objawy. Szczególnie jeśli zmagamy się z wieloma dolegliwościami. Doskonałym źródłem wiedzy na samym początku mogą być książki. Bez trudu znajdziemy wiele interesujących pozycji, które krok po kroku omawiają przebieg ciąży. Najlepiej sprawdzą się publikacje podzielone na poszczególne miesiące.
Dzięki temu możemy stopniowo zapoznawać się z tym co dzieje się w organizmie
Jednak należy pamiętać, że wiele rzeczy jest bardzo indywidualnych. Z tego powodu nie da się określić ile można przytyć w ciąży. Zależy to od wielu czynników. Sam waga dziecka oraz ilość płynu owodniowego może wpływać na naszą masę. Równocześnie ogromną rolę ogrywa również zatrzymywanie wody w tkankach. W zależności od etapu ciąży zjawisko to może ulegać nasileniu lub maleć. Wiele kobiet zmaga się z puchnięciem ciała szczególnie przed porodem. Jednak warto pamiętać, że nasza waga to nie tylko odkładający się tłuszcz.
Utarło się przekonanie, że ciężarna powinna jeść za dwoje. Wcale tak nie jest. Zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się nieznacznie. Z tego powodu warto wsłuchać się w potrzeby organizmu i reagować na pojawiający się głód. Równocześnie jednak ograniczanie się jest niewskazane. W tym czasie kluczowe jest dostarczanie optymalnej ilości składników. Może to wpływać również na rozwijający się płód. Z tego powodu dieta kobiety musi być pełnowartościowa. Nie dotyczy to jedynie białek, tłuszczy i węglowodanów. Oczywiście muszą być dostarczane do organizmu w zalecanej ilości. Ogromną rolę odgrywają jednak również witaminy i minerały.
Ich braki mogą powodować powstawanie niedoborów w organizmie i znacznie wpływać na rozwój dziecka. W wielu przypadkach jest to bardzo niebezpieczne. Z tego powodu warto dokładnie przeanalizować swój jadłospis i wprowadzić niezbędne zmiany. Często niezbędna jest również dodatkowa suplementacja. Szczególnie jeśli chodzi o takie związki jak kwas foliowy. Jego ilość znacznie wpływa na rozwój układu nerwowego. Większość ciężarnych musi go zażywać. Konkretną dawkę powinniśmy ustalić wraz z ginekologiem. Możemy również kierować się jego poleceniami jeśli chodzi o dobór konkretnego preparatu.
Dieta wymaga od nas jednak pewnych ograniczeń. Zabronione jest spożywanie surowych mies i ryb. Mogłoby to być bardzo groźne dla dziecka. Zwiększa się wtedy ryzyko wystąpienia silnych zatruć lub pojawienia się pasożytów. Podobnie jest z przetworami wykonywanymi z mleka niepasteryzowanego. Przyjmuje się, że na okres ciąży powinny zniknąć z jadłospisu. Bardziej oczywistą zasadą jest wykluczenie alkoholu. Nawet niewielkie ilości mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń rozwijającego się płodu. Najbardziej narażony na to jest układ nerwowy. Jednak nieprawidłowości mogą przekładać się na cały organizm.
Z tego powodu należy zachować wyjątkową ostrożność i dokładnie czytać składy wybieranych dań. Przy planowaniu jadłospisu należy zwrócić uwagę na ogólną dzienną kalorykę. Od tego zależy stopień odżywienia ciała. Z uwagi na to nie należy w tym czasie decydować się na diety odchudzające. Mogłyby być bardzo niebezpieczne dla kobiety oraz dziecka. Dopiero po porodzie możemy wprowadzić deficyt kaloryczny. Jednak nawet wtedy musi być to bardzo dobrze przemyślane. Zwłaszcza jeśli zamierzamy karmić piersią. Stan organizmu matki ma wpływ na płód. Z tego powodu musimy pilnować proporcji poszczególnych składników.
Są one rozkładane do najprostszych związków i transportowane przez łożysko. Z tego powodu nie możemy dopuścić do pojawienia się braków. Nawet przy silnych dolegliwościach i porannych mdłościach należy starać się spożywać pełnowartościowe posiłki. Ogromnym ułatwieniem może być tu wprowadzenie do swojej diety imbiru lub mięty. W wielu przypadkach łagodzi to nieprzyjemne objawy i znacznie ułatwia funkcjonowanie na co dzień.
Dla ułatwienia warto również sięgać po różnorodne gatunki warzyw i owoców. Możemy być pewni, że nasza dieta jest pełnowartościowa. Rośnie wtedy prawdopodobieństwo, że dostarczamy wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Jednak warto co pewien czas to kontrolować. Uznaje się, że ewentualne rozbieżności wyrównują się w obrębie tygodnia. Z tego powodu nie należy obawiać się braków występujących w konkretnym dniu. Mogą być uzupełnione już w kolejnym. Warto o to dbać przy planowaniu posiłków.