Ile kosztuje prawo jazdy kat c

0
1822
ile kosztuje prawo jazdy kat c

Wielu chłopców marzy o tym, aby w przyszłości zostać zawodowym kierowcą i podróżować po świecie. Jest to praca, która posiada wiele plusów ale też jak każda inna ma wiele minusów. Jako kierowca ciężarówki można przede wszystkim liczyć na dobre zarobki. Osoba jeżdżąca po Polsce, może zarobić około 3,5 tysiąca złotych, a ta która wykonuje kursy międzynarodowe może liczyć nawet na 6 tysięcy złotych netto miesięcznie. Nie da się więc ukryć, że jak na polskie standardy praca kierowcy jest dobrze płatna.

Osoby wykonujące ten zawód chwalą sobie możliwość podróżowania po świecie bez dodatkowych kosztów. Kierowca podczas takiej wyprawy może pozwolić sobie na zwiedzanie miast w których aktualnie się znajduje podczas przerw w jeździe. Niestety nie jest to praca idealna pod każdym względem. Przeznaczona jest raczej dla osób lubiących przebywać w samotności, ponieważ większość czasu kierowca spędza w kabinie ciężarówki. Często zdarza się, że podczas ważnych uroczystości rodzinnych lub świąt osoba pracująca w tym zawodzie nie może pozwolić sobie na przyjazd do domu i spędzenie czasu z rodzinom.

Spędzanie sylwestra w samotności na parkingu jest bardzo smutną częścią tego zawodu. Poza tym praca zawodowego kierowcy niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Podczas odpoczynku kierowca może być narażony na atak ze strony złodziei. Zdarzają się też przypadki, że ciężarówki są porywane, a kierowcy znajdują się wówczas w dużym niebezpieczeństwie.
Jakiś czas temu mogliśmy usłyszeć nawet o śmierci kierowcy z takiego właśnie powodu. Dużym niebezpieczeństwem są też częste wypadki na drogach. Sam odpoczynek po pracy też nie jest łatwą sprawą, ponieważ wielu kierowców woli nocować w kabinie samochodu niż wynająć pokój w takim hostelu. Trzeba też stale pilnować przewożonego towaru.

prawo jazdy kat c

Jeżeli ktoś marzy o zawodzie kierowcy, należy przede wszystkim zdobyć odpowiednia uprawnienia. Prowadzenie tak dużych samochodów umożliwia zdobycie prawa jazdy kategorii C. Oprócz prowadzenia ciężarówki, osoby z tym dokumentem mogą również kierować zespołem pojazdów przekraczającym 3500 kilogramów, pojazdem wolnobieżnym , ciągnikiem rolniczym, pojazdem samochodowym z przyczepą oraz motorowerem. Prawo jazdy kategorii C nie uprawnia jednak do kierowania autobusem.

Aby przystąpić do kursu na ten rodzaj prawa jazdy trzeba spełnić odpowiednie wymagania. Należy mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy kategorii B. Następnie trzeba wypełnić kilka formalności. Na początku należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Następnym krokiem jest spotkanie z lekarzem, który po zrobieniu odpowiednich badań powinien wypisać orzeczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia takich pojazdów. Należy także wybrać się do fotografa w celu zrobienia zdjęć do dokumentu. Wszystkie wyżej wypisane dokumenty należy dostarczyć do odpowiedniego urzędu.

Gdy zdobędziemy tak zwany ” numer PKK” możemy zapisać się na kurs. Należy oczywiście wybrać odpowiednią szkołę w naszej miejscowości. Aby to zrobić, warto najpierw poczytać opinie w internecie o procencie zdawalności w danej szkole i podejściu nauczycieli do kursantów.

samochody

Ile kosztuje prawo jazdy kat c?

Ceny w szkółkach jazdy są podobne. Za taki kurs zapłacimy około 2,5 tysiąca złotych. Jeżeli jest to dla nas za duży wydatek na jeden raz, można poszukać szkoły, która oferuje możliwość zapłaty w ratach.

Sam kurs na prawo jazdy składa się z minimum 20 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin jazd. Na zajęciach teoretycznych wykładowcy uczą przepisów ruchu drogowego jak i bezpieczeństwa podczas jazdy. Na zajęciach praktycznych kursant wraz z nauczycielem jeżdżą po mieście specjalnie oznakowanym samochodem, w celu sprawdzenia wiedzy zdobytej na wykładach w praktyce. Nie ma jednak potrzeby stresowania się pierwszymi godzinami w ciężarówce, gdyż odbywają się one na specjalnym placu manewrowym. Kurs kończy się egzaminami wewnętrznymi, których zdanie umożliwia przystąpienie do egzaminu państwowego.

Egzamin państwowy podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich odbywa się w sali komputerowej i ma za zadanie sprawdzić wiedzę teoretyczną kursanta. Osoba egzaminowana musi odpowiedzieć na 32 pytania z których 20 są to pytanie ogólne, a ostatnie 12 pytania specjalistyczne. Uzyskanie odpowiedniej liczby punktów umożliwia przystąpienie do egzaminu praktycznego.
Egzamin praktyczny składa się z dwóch części. Pierwsza z nich odbywa się na placu manewrowym,na którym sprawdzane są podstawowe umiejętności, a druga wiąże się z wyjazdem wraz z egzaminatorem na miasto.
Zaliczenie egzaminów umożliwia otrzymanie prawa jazdy kategorii C, dzięki któremu można rozpocząć pracę w zawodzie kierowcy ciężarówki.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here