Ile zarabia programista

0
1434
programista

Programista nie jest to łatwy zawód, bowiem wymaga on wykształcenia, a więc poświęcenia dużej ilości czasu na naukę. Mimo tego, że programowanie to konkretna specjalizacja od deweloperów wymaga się często znajomości także innych zagadnień informatycznych, takich jak sieci komputerowe, grafika komputerowa, zarządzanie projektami informatycznymi czy bazy danych. W rozwijaniu oprogramowania można wyróżnić też zawody pokrewne do programisty – tester oprogramowania, projektant oprogramowania, kierownik projektów IT.

Ponadto konieczna jest znajomość różnych bibliotek programistycznych, frameworków, serwerów aplikacji i innych narzędzi informatycznych. Wszystko zależy też od tego jakie są obowiązki programisty w danej firmie i na czym polega projekt, który jest aktualnie wykonywany.
Można powiedzieć, że aktualnie trwa rewolucja informatyczna i popyt na tego typu specjalistów będzie jeszcze przez wiele lat, dlatego jeśli ktoś ma smykałkę do tego zawodu i lubi główkowanie oraz matematykę może zdecydować się na wybór tego zawodu.

Zawód programisty jest też popularny ze względu na duże zarobki – w ogóle w branży IT zarobki nie należą do najmniejszych, dlatego młodzi ludzie garną się do tego zawodu.

programowanie

Zapewne ciekawi cię ile zarabia programista.

Otóż, zarobki te mogą się różnić od firmy i stanowiska (junior deweloper zarabia o wiele mniej niż senior deweloper) i mogą wynosić od 3 tysięcy złotych do grubo ponad 10 tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego czy firma do której aplikujesz jest na poziomie i zdobyła już rynek i oferuje godne zarobki.

Duża ilość zainteresowanych i uczących się ludzi powoduje że rynku pracy jest duża konkurencja, dlatego trzeba przykuć uwagę rekrutera jakimś ciekawym osiągnięciem lub uczestnictwem w zaawansowanym projekcie. Warto o coś takiego postarać się już na studiach, aby na starcie swojej kariery mieć przewagę nad innymi ludźmi, biorącymi udział w procesie rekrutacji razem z nami. Warto przyjrzeć się temu co dobry programista powinien wiedzieć w konkretnej specjalizacji.

Dlaczego w konkretnej specjalizacji?

Ponieważ samo programowanie nie jest jeszcze specjalizacją, gdyż programista może być specjalistą od programowania gier, tworzenia dynamicznych stron internetowych w różnych technologiach, i tu też są różne specjalizacje – programowanie w PHP, wykorzystywanie technologii .Net albo używanie Java EE do tworzenia dynamicznych stron www. Ponadto jeśli programista pozna już jakieś języki programowania, dochodzi do tego znajomość różnych frameworków, bibliotek, które w danym projekcie też są wykorzystywane.

Dzięki tym narzędziom projekt jest realizowany szybciej i lepiej ponieważ są to sprawdzone sposoby. W ofertach pracy na stanowiska deweloperów takie wymagania są opisane i konieczne do tego, aby na dane stanowisko zostać przyjętym. Należy pamiętać, iż w działach IT, szczególnie w większych firmach, pracownicy mogą pochodzić z różnych krajów dlatego bardzo ważna jest znajomość języka angielskiego.
Ponadto dokumentacja do narzędzi informatycznych jest pisana bardzo często w języku angielskim, więc aby poznać w sposób zaawansowany jakieś narzędzie potrzebne do zrealizowania projektu koniecznością staje się znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu dobrym.

ile zarabia programista

Pamiętajmy również o tym że w międzynarodowym korporacyjnym środowisku większość komunikacji odbywa się w języku angielskim – pisanie emaili, tworzenie dokumentów, rozmowa przez telefon, oprowadzenie po firmie delegacji np. potencjalnych klientów.
Jak widać, z powyższych informacji wynika, że programista nie jest to łatwy zawód i wymaga kształcenia na każdym etapie kariery – nie tylko na studiach ale także w czasie pracy. Jest to o tyle istotne, bo branża informatyczna zmienia się dość szybko – wychodzą nowe aktualizacje, tworzone są nowe rozwiązania, a aplikacje i systemy informatyczne mają nowe interfejsy i funkcje itp.

Ponadto może być też tak, że popyt na rynku pracy na programistów wyspecjalizowanych w jakiejś technologii może się zmniejszyć, co zmusi część z nich do nauki dodatkowych języków programowania, bibliotek, frameworków, w celu znalezienia zatrudnienia. Pewnym mitem jest to, że programista to osoba zamknięta na innych ludzi, gdyż projekty programistyczne wymagają intensywnej współpracy między poszczególnymi członkami zespołu.
Projekty programistyczne są złożone i często wymagają też konsultacji na bieżąco z klientami, którzy mają swoje określone wymagania co do ostatecznego wyglądu projektu. Konsultacja z klientami też wymaga silnych umiejętności interpersonalnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here