Las jest pięknym miejscem, do którego ciągnie zwierzęta go zamieszkujące, ale tez ludzi. Spokój, jakiego tu doświadczamy, pozwala odpocząć od zgiełku miasta i codziennych obowiązków i zmartwień. Klimat panujący w lesie ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy człowieka.
Olejki eteryczne zawarte w powietrzu działają zarówno uspokajająco (ze względu na swój przyjemny zapach i właściwości) ale także zdrowotnie. Patrzenie na zieleń pozwala odpocząć wzrokowi, który na co dzień jest przemęczany godzinami patrzenia w ekran monitora czy telefonu. Kolor zielony działa także uspokajająco na układ nerwowy człowieka. Jest wiele korzyści płynących z obcowania z naturą.
Leśne zajęcia
Las daje wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Od pikników, poprzez grzybobranie, na rajdach skończywszy. Leśne dukty są także świetnym miejscem do rowerowych i konnych przejażdżek, a fragmenty lasu dozwolone do tego celu przez leśniczego – także do uprawiania offroadu samochodowego lub crossu motorowego. Jednak najpopularniejszym chyba i znanym każdemu zajęciem jest grzybobranie.
Grzybobranie
Tradycja grzybobrania sięga czasów naszych przodków, kiedy to żyjące kilka tysięcy lat temu plemiona wyżywienie czerpały głównie ze zbieractwa. Dziś jest to znana i lubiana forma spędzania wolnego czasu. Człowiek współczesny nie musi już polegać wyłącznie na lesie aby przeżyć. Zamiłowanie do zbierania „trofeów” jednak pozostało.
Dobry grzybiarz potrafi zebrać nawet kilka kilogramów grzybów dziennie. Ci najbardziej doświadczeni „mają swoje miejsca”, wiedzą też gdzie szukać grzybków, które uwielbiają się chować przed światem.
Co każdy grzybiarz wiedzieć musi
Znajomość gatunków grzybów i ich miejsc bytowania jest szalenie istotna podczas ich zbierania. Znając wymagania glebowe i klimatyczne można uniknąć błądzenia po lesie, udając się bezpośrednio w miejsca spełniające poszczególne kryteria. Maślaki to gatunek grzyba rosnący w podłożu trawiastym, nieraz wręcz suchym, w przeciwieństwie do swojego kleistego kapelusza. Grzyby te rosną grupowo, nieraz jeden przy drugim. Osiągają różne rozmiary, od niewielkich, 1-2 centymetrowych, do ponad 10-cio centymetrowych. Ich ulubiony las to las sosnowy, jego pogranicza.
Zupełnie innych warunków wymaga inny znany gatunek grzyba – kozak. Kozak, posiadając wiele odmian, będzie najchętniej rósł w lasach liściastych. Ulubione miejsca bytowania to brzeziny z trawiastym podłożem, ale można je również spotkać w lasach dębowych czy w podłożu porośniętym mchem. Gatunkiem grzyba, który ma najmniejsze oczekiwania glebowe, jest pospolity podgrzybek. Lubi lasy iglaste, sosnowe. Podłoże raczej omszone, często grzybnia rośnie w miejscach obumarłych drzew i pod pniami. Gatunek grzyba o największej wartości, będący marzeniem każdego grzybiarza, to borowik szlachetny. Ten masywny grzyb rośnie głównie w lasach dębowych, choć zdarzają się także inne siedliska.
Wymaga gleby raczej trawiastej, choć można go znaleźć także we mchu.
Drugą, choć równie istotną prawdą o grzybach, jest ich jadalność lub niejadalność. Wiadomym jest, iż grzyby jadalne mają pod spodem kratkę. Nie jest to jednak reguła, gdyż takie gatunki jak kurka, rydz czy kania pod spotem mają prążki. Zdarza się też, że grzyb z siateczką jest trujący – jak borowik „szatan”. Warto więc sprawdzać smak grzyba poprzez nadgryzienie kapelusza. Gorzki grzyb będzie raczej niejadalny.
Samo zbieranie grzybów wymaga także znajomości ich procesu rozwoju. Najlepszym sposobem na zbiór grzyba jest jego wykręcenie z podłoża, bez niszczenia otaczającej go grzybni. Często jednak można spotkać rozkopaną glebę, w której przez wiele następnych lat nie urośnie żaden grzyb. Ludzi, którzy niszczą w ten sposób ich grzybnię, należy uświadamiać ile rośnie grzyb. Zanim z zarodnika powstanie grzybnia na tyle duża, by wydać owocnik (to, co zbieramy), mija wiele lat. Muszą one być sprzyjające, to znaczy wilgotne i ciepłe, a podłoże stale wzbogacane obumarłymi szczątkami organicznymi.
W zależności od warunków, jakie panują, grzybnia rośnie wolniej lub szybciej – jak słoje drzewa. Sam owocnik potrafi wyrosnąć w jedną noc, jednak średnio potrzebuje na to kilku dni – aby od malutkiej kuleczki przerodzić się w duży okaz. Taki grzyb nadaje się do spożycia przez pierwsze 3-4 dni swojego istnienia, później sam zaczyna obumierać oraz staje się pokarmem dla okolicznych ślimaków, robaków i larw. Dbanie o grzybnię jest ważne także z powodu korzyści, jakie daje ona ekosystemowi leśnemu. Dzięki grzybni w ekosystemie zachodzi obieg związków organicznych niezbędnych do życia każdemu mieszkańcowi lasu.