Dodatkowe ubezpieczenie zdrowia – czy warto w nie zainwestować?

0
1310
Dodatkowe ubezpieczenie zdrowia - czy warto w nie zainwestować?

Długie kolejki do lekarzy, konieczność uzyskania skierowania do specjalisty, czy niekiedy wątpliwej jakości usługi medyczne to główne wady systemu publicznej opieki zdrowotnej. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy warto inwestować w ubezpieczenie zdrowia? Wiele zależy tutaj od indywidualnej sytuacji danej osoby, ale też jej podejścia do problemu.

Publiczne a prywatne ubezpieczenie zdrowotne

W ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego mamy zapewniony dostęp do opieki medycznej. W praktyce jednakże nie oznacza to możliwości natychmiastowego skorzystania z pomocy lekarskiej. Na wizytę u specjalisty często musimy czekać miesiące, a niekiedy nawet ponad rok czy dwa. Ponadto potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Prywatne ubezpieczenie pozwala wyeliminować te niedogodności.

Co do zasady publiczne ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Nie możemy więc zdecydować, że korzystamy wyłącznie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego też, jeśli chcemy skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia, zmuszeni jesteśmy opłacać właściwie dwie składki ubezpieczeniowe. Ze względu na koszty wiele osób nie jest przekonanych co do potrzeby opłacania dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Prywatne ubezpieczenie – co daje?

Posiadacze dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego nie muszą martwić się kolejkami do lekarzy specjalistów. Ponadto często standardy opieki w placówkach prywatnych są wyższe niż w tych publicznych. W ramach tego typu ubezpieczenia zdrowotnego uzyskujemy dostęp do świetnych lekarzy dysponujących sprzętem wysokiej jakości.

Kto powinien zainteresować się ubezpieczeniem swojego zdrowia

Dodatkowe ubezpieczenie swojego zdrowia istotne jest zwłaszcza w przypadku osób, które borykają się z chorobami przewlekłymi i potrzebują być pod stałą kontrolą lekarza. Jest ono także niezwykle ułatwiającym życie rozwiązaniem dla rodziców, których dzieci są chorowite. Warto tu bowiem zaznaczyć, że w większości przypadków tego typu placówki pozwalają na wizytę u lekarza po pracy, a więc nie ma potrzeby brania urlopu, by np. wykonać niezbędne badania.

Prywatne ubezpieczenie swojego zdrowia jest w wielu sytuacjach na wagę złota, gdyż szanse wyleczenia różnych schorzeń lub zatrzymania postępu choroby są tym większe, im wcześniej postawiona zostanie diagnoza i rozpocznie się leczenie. W przypadku wielomiesięcznych kolejek wyleczenie np. nowotworu może okazać się niemożliwe. Podjęcie odpowiednich kroków zbyt późno nie daje wielu pacjentom szansy na przeżycie.

Dlatego też kwestię ubezpieczenia swojego zdrowia rozważyć powinien właściwie każdy, gdyż wraz z wiekiem może pojawić się wiele schorzeń, które wymagają szybkiej diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Formy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może mieć formę abonamentu w prywatnym centrum medycznym lub ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez firmę ubezpieczeniową. Pierwsza opcja pozwala na korzystanie z usług medycznych wyłącznie w danej placówce, natomiast w ramach drugiej korzystać można także z placówek spoza sieci, a ubezpieczyciel rekompensuje nam koszty leczenia.

Zatem czy warto inwestować w ubezpieczenie zdrowia? Z pewnością tak. Jego jedyną wadą jest dodatkowy koszt polisy. Jednakże w zamian za to otrzymujemy profesjonalną opiekę lekarską, która może uratować nam nie tylko zdrowie, ale nawet życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here