Apteka internetowa – ciekawy pomysł na własny biznes

0
1388
Apteka internetowa - ciekawy pomysł na własny biznes

Apteki są i na długo pozostaną jednym z tych miejsc, które zawsze znajdą dla siebie klientów. Choć te stacjonarne, obecne niemal na każdej ulicy większego miasta wciąż wiodą w sprzedaży, coraz większy udział w handlu lekami mają apteki online, czyli internetowe. Dlatego też wielu ludzi marzących o własnym biznesie, rozważa założenie właśnie takiej działalności. Często pojawia się pytanie, czy apteka jest biznesem dla każdego, kto może ją otworzyć i jakie wymagania należny spełnić, by rozpocząć legalną sprzedaż leków w aptece internetowej.

Apteka online od strony prawnej

Prawo farmaceutyczne nie ogranicza możliwości prowadzenia apteki online tylko przez osoby ze stosownym wykształceniem. Teoretycznie więc każda pełnoletnia osoba, może założyć taką działalność gospodarczą. Problemem może jednak być fakt, że apteka online nie może istnieć bez apteki stacjonarnej, taka z kolei musi zatrudniać magistrów farmacji. Jest tak, ponieważ leki do wysyłki mogą być wydawane jedynie z apteki stacjonarnej, oraz wymagają odpowiedniego przechowywania.

Jeśli już posiadamy aptekę stacjonarną, możemy ruszyć ze sprzedażą leków online. Najpierw jednak musimy zgłosić taką chęć do odpowiedniego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego (WIF-u). Zgłoszenie takie musi wpłynąć do urzędu w terminie nie krótszym niż 14 dni przed oficjalnym udostępnieniem sklepu online klientom.
Aby uzyskać pozwolenie, apteka stacjonarna musi zapewnić odpowiednie warunki przechowywania i transportu leków, zbierania i przechowywania dokumentacji o klientach i zamówionych produktach, a także ma obowiązek prowadzenia informacyjnej infolinii. Pozytywna decyzja zostanie umieszczona w Rejestrze Aptek i będzie to równoznaczne z możliwością rozpoczęcia sprzedaży.

Legalna sprzedaż leków w aptece internetowej nie obejmuje leków na receptę z możliwością wysyłki. Produkty takie mogą być sprzedawane online, jednak jedyną formą ich odbioru jest odbiór osobisty w placówce stacjonarnej oraz za okazaniem stosownej recepty. Wysyłkowo z powodzeniem zakupimy leki dostępne bez recepty, kosmetyki i dermokosmetyki, suplementy diety, wyroby homeopatyczne oraz akcesoria medyczne i kosmetyczne.

Zanim ruszysz ze sprzedażą

Kiedy już posiadasz wszystkie niezbędne elementy, pozwalające na rozpaczacie biznesu, czas zając się ofertą. Nie wszystkie produkty dostępne stacjonarnie będą warte umieszczania w sklepie internetowym. Do asortymentu na pewno warto wprowadzić dermokosmetyki, a także obserwować najnowsze trendy i oferty handlowe producentów. Korzystna może okazać się współpraca z małymi producentami leków niszowych. Jeśli ich produkty są dobrej jakości i odpowiednio je zareklamujemy, zyski ze sprzedaży mogą być zadowalające.
Problemem może być ustalenie cen, tak by były odpowiednie w stosunku do tych dostępnych stacjonarnie. Apteka internetowa musi również posiadać odpowiedni system nadawania przesyłek do klientów, a także kontroli stanów magazynowych. Poza tym apteka internetowa również wymaga obsługi pracowników. Konieczna będzie osoba zajmująca się pakowaniem czy obsługą zapytań klientów, a przede wszystkim strona internetowa, gdzie pojawi się nasza oferta. To wymaga zaangażowania programisty, który stronę stworzy, a później będzie odpowiadał za jej aktualizacje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here