Ile kosztuje wymiana oleju

0
1344
wymiana oleju

Wiele osób podchodzi w niewłaściwy sposób do wymiany oleju w samochodzie. Wydaje im się, że to nie trzeba robić zbyt często, bo, po co? Przecież olej to olej i nikt na nim nie smaży, dlatego nie trzeba o to zadbać. Dzisiaj potrafi być tak, że producenci zalecają do samochodów z silnikami benzynowymi wymianę oleju, co trzydzieści tysięcy kilometrów. Skoro producent tak nakazuje to tak trzeba zrobić, a na pewno przez okres gwarancyjny. Problem w tym, że jeśli byśmy zmieniali ten olej, co piętnaście tysięcy to nasz samochód byłby o wiele bezpieczniejszy.

Silnik wytrzymuje dzięki temu znacznie więcej kilometrów. W wielu modelach, jeśli właśnie wtedy nie wymienia się oleju to wycierają się panewki, a ich wymiana jest bardzo kosztowna. Można mieć samochód z przebiegiem stu tysięcy kilometrów, w którym uszkodzony jest silnik. Trudno powiedzieć czy to tak ma być czy producent, który jasno mówi nam w instrukcji, że mamy wymieniać olej, co trzydzieści tysięcy chce żeby jak najkrócej takim samochodem jeździć? Każdy musi sobie na to pytanie sam odpowiedzieć.

Olej do wymiany

olej

Teoretycznie olej można wymienić sobie samodzielnie, ale pamiętajmy, że to nie jest zgodne z prawem, bo co mamy zrobić ze zużytym olejem? Czy wiemy gdzie go zawieźć żeby do utylizowali? Na pewno nie, dlatego taki olej trafia w krzaki i niszczy środowisko naturalne. Gdyby ktoś to zobaczył i zadzwonił czy to na straż miejską czy na policję to czeka nas wysoki mandat i bardzo poważne konsekwencje. W żaden sposób to nam się nie opłaca.

Dzisiaj wymiana oleju nie jest taka prosta, bo trzeba wejść pod samochód, odkręcić osłonę pod silnikiem i jeszcze wiedzieć gdzie ten filtr oleju się znajduje. Można więcej sobie narobić szkód niż pożytku, dlatego w żaden sposób nam się to nie opłaca. Nie wszystko nam się samodzielnie opłaca robić. Stracimy na to bardzo dużo czasu, a może się tak zdarzyć, że coś zrobimy źle i trzeba będzie wtedy samochód oddać na lawecie do mechanika. Koszty będą wtedy bardzo wysokie, a już nie wspominając o tym ile trzeba na to zarezerwować czasu.

Wizyta w warsztacie

Lepszym rozwiązaniem będzie umówić się na wymianę oleju w samochodzie. Dzisiejsze nowe samochody mają na desce rozdzielczej czas, kiedy trzeba się zgłosić na wymianę oleju. Jeśli system nas o tym powiadamia to trzeba jechać i olej wymienić. Taka inspekcja jest kasowana w serwisie i ustalany jest nowy limit kilometrów. Przekraczamy go mamy komunikat i sygnał dźwiękowy i jedziemy na wymianę. Tam w pół godziny są w stanie nam pomóc i wymienić olej na nowy. Znają się na tym bardzo dobrze i mają odpowiedni sprzęt.

My nie martwimy się utylizacją oleju, bo oni wszystko ze sobą zabierają. To naprawdę jest bardzo dobre rozwiązanie i warto z niego korzystać. Skoro stać nas na samochód to powinno nas być stać również na takie wymiany oleju w profesjonalny serwisie. Wtedy wiemy, że wszystko jest tak jak trzeba i że olej jest wymieniony na właściwy.
Musimy tylko wybierać wiarygodne serwisy, które na pewno zaleją nasz silnik nowym olejem, a nie tylko wymienią nam filtr i skasują za wszystko dużo pieniędzy. Tak się dzieje dość często, dlatego najlepszym sposobem jest jechać do kogoś, kogo znamy i mu ufamy albo po prostu trzeba będzie stać i patrzeć, co robią. Wtedy wiemy, że wszystko jest tak jak trzeba i że przez najbliższe kilkanaście tysięcy kilometrów niczym nie musimy się zajmować.

ile kosztuje wymiana oleju

Ile to nas może kosztować?

Wszystko będzie zależne od tego, jaki mamy samochód i jaki potrzebuje olej. Starsze samochody, które jeżdżą na oleju 15w40 albo 10w40 mogą odetchnąć z ulgą, bo ten olej jest tani. W przypadku nowych modeli gdzie mamy 0w30 jeden litrów może kosztować kilkadziesiąt złotych. W większym silniku oleju wchodzi nawet pięć czy sześć litrów, a zatem koszty samego zakupu oleju może być naprawdę bardzo wysoki. Nie opłaca się tutaj oszczędzać, bo skoro producent przewidział taki rodzaj oleju to my powinniśmy go stosować, a wtedy samochód i silnik są bezpieczni.

Zrobimy o wiele więcej kilometrów takim samochodem i nawet nie zauważymy, że olej nas tyle kosztuje. Jeśli chodzi o samą wymianę oleju, czyli jedziemy ze swoim olejem i nam wymieniają na nowy to ceny zaczynają się od dwudziestu złotych. Wszystko będzie zależne od tego, w jakim regionie mieszkamy. Najczęściej warsztaty oferują wymianę oleju za darmo, ale trzeba kupić u nich olej. Warto się wtedy dowiedzieć czy aby na pewno nam się to opłaca, bo często marża jest bardzo wysoka na taki olej i lepiej kupić go samemu. Zanim pojedziemy na wymianę i odstawimy samochód dowiedzmy się o cenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here