Żywność bezglutenowa to posiłki, z których usunięto artykuły mające gluten (białko), na przykład pszenica, jęczmień, żyto i owies. Gluten natomiast nie jest tylko w produktach zbożowych, jednak także w wielu wędlinach, słodyczach, przetworach nabiałowych, sosach, przyprawach itd. Niejednokrotnie kłopotem może stać się „czystość produkcji”, jeśli na tych samych liniach technicznych produkuje się produkty bezglutenowe oraz zawierające gluten. Wtedy może dojść do zakażenia glutenem. Takie informacje, zgodnie z przepisami unijnymi, są podawane na naklejkach artykułów.
Żywność w celiakii
Osoby z celiakią nie mogą jeść żywności mającej gluten, gdyż po jego zjedzeniu występuje uszkodzenie kosmków jelitowych. Kosmki jelitowe mają za zadanie pochłanianie wchłoniętych elementów wzmacniających – białek, tłuszczów oraz cukrów. W celu uniknięcia postępowi nietolerancji glutenu czy celiakii, do diety dziecka wprowadza się artykuły mające gluten w piątym miesiącu życia w wypadku dzieci karmionych piersią, tymczasem u dzieci jedzących mleko modyfikowane w siódmym miesiącu życia.
Żywność bezglutenowa − certyfikowana oraz naturalnie bezglutenowa
Kasza jaglana, gryka, kukurydza, ryż – wydawałoby się, iż wszelkie te ziarna są pewne dla osób na diecie bezglutenowej. Są to artykuły naturalnie bezglutenowe, zatem nie powinny zaszkodzić choćby osobom na ścisłej diecie bezglutenowej. Skąd zatem na pudełku informacja, iż artykuł może zawierać małe ilości glutenu? Odpowiedź jest jedna: potencjalne skażenie artykułu glutenem.
Dla wszystkich lub wybrańców?
Od jakiegoś czasu dieta bezglutenowa cieszy się wielką popularnością pośród osób, które zupełnie nie chorują na alergię czy celiakię, natomiast pragną tylko zrzucić dodatkowe kilogramy. Ich zdaniem to oczywiście żywność bezglutenowa odpowiada za przyrost tkanki tłuszczowej. Eksperci przekonują natomiast, iż to wyjątkowe białko nie ma wpływu na wzrost wagi ciała; nadmierne kilogramy stanowią wynik diety obfitującej w tłuszcze oraz węglowodany.
Czemu artykuły bezglutenowe są droższe?
Certyfikowane artykuły bezglutenowe są droższe ze względu na surowe zasady dotyczące jej produkcji. Poza tym do produkcji musi zostać zastosowany również potwierdzany materiał, np. taki, który nie był przechowywany obok zbóż glutenowych (np. kukurydza nie była magazynowana tam gdzie pszenica). Zakład wytwarzający potwierdzaną żywność bezglutenową musi być wyspecjalizowany. Gdy spółka produkuje zarówno artykuły mające, jak również niezawierające glutenu to musi mieć specjalną taśmę przemysłową czy przestrzegać niezwykle restrykcyjnych norm produkcji.