Ile trwa grypa

0
1379
grypa

Czym właściwie jest grypa?

Grypa należy do chorób zakaźnych dróg oddechowych spowodowanych wirusem grypy z rodziny Orthomyxoviridae. Przenosi się ona drogą kropelkową m.in. podczas kichania. Najczęstsze przypadki odnotowuje się przy sezonowych epidemiach. Ostre objawy grypy utrudniają wykonywanie pracy. Wśród wirusów grypy wyróżniane są 3 rodzaje: typ A, typ B oraz typ C. Choroba ta powstaje wskutek mnożenia się wirusa w okolicach komórek nabłonkowych zarówno górnych, jak i dolnych odcinków dróg oddechowych. Podczas przebiegu choroby zaistniałe objawy są efektem działania cytokin (białek) uwalnianych podczas reakcji zapalnej.

Wśród ofiar grypy wyróżnia się ludzi oraz zwierzęta typu ptactwo hodowlane czy świnie. Istnieją przypadki zakażenia wirusem poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami lub przez dłonie zarażonego. Stąd też są to jedne z czynników zwiększających ryzyko zachorowań na grypę. Do objawów choroby należą głównie gwałtowna gorączka, katar i ból gardła. Dodatkowo zaczynają się pojawiać bóle głowy i mięśni. Objawom tym towarzyszy uczucie osłabienia psychicznego i fizycznego. Wśród dzieci występują czasem bóle brzucha, a w niektórych przypadkach obecne są też wymioty i łagodna biegunka.

Jak rozróżnić grypę od przeziębienia?

ile trwa grypa

Grypa cechuje się gwałtownym występowaniem wszystkich objaw. Są one nasilone. W przypadku przeziębienia objawy rozwijają się przeważnie w ciągu 2. dni. Podczas grypy dostrzega się częściej wysokie temperatury czy bóle mięśni. Nierzadko również występują dreszcze. W przypadku przeziębienia to katar stanowi nasilony objaw. Jest to główny czynnik rozpoznawczy przeziębienia. Należy mieć na uwadze, że grypa może doprowadzić do powikłań w postaci zapalenia płuc czy innych upośledzeń układu oddechowego.

Pacjent powinien zgłosić się do szpitala, jeśli wśród jego objawów występuje krwioplucie czy różowawa ślina. Jeśli dochodzi do zmian skórnych np. krwiste plamki na skórze bądź zsiniałe obrzeża ust czy same usta — również jest to symptom poważnej infekcji. W przypadku temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza, drgawek czy zbyt niskiego ciśnienia krwi szpital powinien być odwiedzony.

Ile trwa grypa?

Objawy choroby mogą występować do 5. dni. Po tym czasie do pozostałym objawom zaczyna towarzyszyć ból oczodołów oraz dręczący światłowstręt. Kaszel przemienia się z suchego w wilgotny, co nieco ułatwia sytuację. Trzeba mieć na uwadze leżenie w łóżku i spożywanie dużej ilości płynów. Pomocne mogą okazać się także środki zbijające gorączkę oraz zmniejszające stany zapalne. Warto zaopatrzyć się w syrop wspomagający rozrzedzanie wydzieliny. Gdy objawy będą ustępować, mimo wszystko należy pozostać w łóżku, a codzienne zajęcia pozostawić na później.

W innym przypadku grypa może zostać niedoleczona, a skutki tego mogą okazać się groźne. Przy grypie zaleca się pozostać w domu nawet przez 9 dni. Często jednak zdarza się, że zalecenia lekarza zostają zignorowane, a pacjent szybko wraca do pracy. W najgorszym przypadku może dojść wtedy do zapalenia mięśnia sercowego, co skończyć się może śmiercią. Jeżeli objawy utrzymują się przez dłużej niż 10 dni, katar nadal się utrzymuje, a gorączka czy problemy z oddychaniem pozostają bez zmian, to zachodzi zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań po grypie.

witamina c

Jak leczyć grypę u dzieci?

Najskuteczniejsze efekty mogą przynieść domowe sposoby walki z chorobą oraz leki dostępne bez recepty. Istotne jest, by dzieci odpoczywały, a ich organizm musi być regularnie nawadniany. Ból gardła może ograniczać apetyt, dlatego zaleca się stosować płynne pokarmy. Powinno mieć się na uwadze, że w przypadku infekcji wywołanej przez wirusy antybiotyki nie będą tu pomocne. By uodpornić dzieci przeciw grypie, zaleca się wzmacniać odporność, stosując odpowiednią dietę i suplementację.

Gdy zalecenia lekarza są przestrzegane, to grypa powinna szybko ustąpić. Niebezpieczeństwo może wystąpić w przypadku zaniedbania walki z chorobą, szczególnie w przypadku małych dzieci. Rodzic powinien pamiętać, by dziecko miało na sobie ciepły ubiór i spożywało dużą ilość płynów. W przypadku niektórych pociech zmuszenie do odpoczynku może sprawiać wiele trudności, lecz należy z nimi walczyć w trosce o ich zdrowie.

Odpoczynek, nawadnianie organizmu i walczenie z objawami grypy sprawi, że nasze ciało wkrótce wróci do formy. Ważne jest, by słuchać wszelkich zaleceń lekarza, odpuścić sobie pracę i powrócić do niej po ustąpieniu jakichkolwiek objawów. Tak więc odpowiedź na pytanie „Ile trwa grypa?” przy zastosowaniu się do powyższych będzie o wiele bardziej satysfakcjonująca niż w przypadku zignorowania przedstawionych zaleceń.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here