Ile moczu do badania

0
2033
ile moczu do badania

Spośród wielu badań najpopularniejsze są chyba badanie krwi oraz badanie moczu. Takie badania ma w ofercie każdy laboratorium. Można wykonać je na Narodowy Fundusz Zdrowia czyli bezpłatnie, nie płacąc nic z własnej kieszeni przed badaniem, albo prywatnie na życzenie. Jeśli chodzi o badania na Narodowy Fundusz Zdrowia, to skierowanie na badanie krwi oraz badanie moczu musi wystawić lekarz rodzinny. Badanie krwi oraz badanie moczu to chyba najpopularniejsze badania diagnostyczne jakie są wykonywane na całym świecie.

Za ich pomocą można dowiedzieć się wiele o podstawowym stanie zdrowia organizmu, oczywiście nie wykryją one ważnych chorób, ponieważ do tego potrzebne są bardziej obrazowe, o wiele dokładniejsze badania. Ludzie często mają wiele pytań na temat tak podstawowych badań jak badanie krwi i moczu.
Wiele ludzi nie wie czy na badanie powinni przyjść na czczo czy też mogą wcześniej zjeść śniadanie. Ludzie nie wiedzą również co oznacza pojęcie na czczo- ile godzin wcześniej nie mogą jeść, czy mogą coś pić? Herbatę? Wodę? Czy mogą zażyć lekarstwa, które zawsze zażywają rano od razu po przebudzeniu? Jest wiele pytań i wiele wątpliwości, a powinien rozwiać je nie kto inny jak lekarz, który wystawia skierowanie na dane badanie.

Ile moczu do badania powinno się oddać?

Około 50 – 100 ml. Jednak w tym przypadku ważna jest nie tylko ilość ale przede wszystkim jakość samej próbki. Niestety wielu ludzi absolutnie nie wie w jaki sposób pobierać próbki do takiego badania. Robią to źle. A to wpływa na zafałszowanie wyniku. Swój mocz należy oddać tylko i wyłącznie do pojemniczka kupowanego w aptece, a nie do domowych słoików czy innych pojemników, w których wcześniej było przechowywane jedzenie. Kobiety raczej nie powinny wykonywać badania moczu podczas menstruacji chyba, że jest to absolutnie uzasadnione ze względów medycznych.

mocz do badania

Czasami trzeba również pobrać próbkę moczu w ciągu dnia, a nie na czczo. Tak dzieje się, kiedy ktoś zgłasza się do szpitala z powodu silnego bólu brzucha, albo przyjeżdża prosto z wypadku. Warto uświadomić sobie, że badanie moczu może wiele powiedzieć o stanie zdrowia człowieka. Przed oddaniem moczu do badania absolutnie należy zadbać o swoją higienę czyli podmyć się. Inaczej badanie może być wykonane nieprawidłowo, a jego wynik może być fałszywy. Nie ma sensu wykonywania takiego badania. Tracimy swój czas i pieniądze, a także czas osoby, która bada nasz mocz. Do każdego badania warto się przygotować.

Każdy zdrowy człowiek powinien wykonywać badanie krwi i moczu przynajmniej raz w roku, profilaktycznie. Osoby z różnymi chorobami powinny zapytać swojego lekarza rodzinnego czy lekarza specjalisty, pod którego znajdują się opieką, czy przypadkiem nie powinny częściej wykonywać tego typu badań. Być może w ich przypadku lekarz uzna za uzasadnione wykonywanie takich badań częściej, ponieważ mogą one szybko wskazać jakiś stan zapalny w organizmie, czy pogorszenie stanu zdrowia, któremu dzięki szybkiemu wykryciu problemu będzie można szybciej zaradzić. Wielu z nas bardzo często zapomina o profilaktyce. Kobiety latami nie chodzą do lekarza ginekologa i nie wykonują profilaktycznych badań takich jak cytologia czy badanie piersi.

Zdecydowanie warto zmienić ten stan rzeczy i zacząć dbać o swoje zdrowie. Potem czasem bywa już za późno. Warto pamiętać o badaniach profilaktycznych i uczulać członków swojej rodziny, że warto to robić. Zdefiniujmy swoje wartości i zdrowie umieśćmy na pierwszym miejscu. Wyznaczenie swoich wartości i umiejscowienie zdrowia na jednym z pierwszych miejsc, pomoże nam w przyszłości zadbać o profilaktyczne badania. Jeżeli uznamy, że w tym momencie nie mamy pieniędzy, aby zrobić takie badania prywatnie, zawsze możemy zgłosić się do lekarza rodzinnego na Narodowy Fundusz Zdrowia i poprosić o skierowanie na tyle badań, na ile jest to możliwe w danej chwili.

badanie

Morfologia zdecydowanie jest badaniem, które każdy człowiek powinien profilaktycznie wykonać co najmniej raz w roku. Warto zbadać również tak zwany Odczyn Biernackiego czyli to jak szybko opadają krwinki czerwone. Jeżeli mamy większe możliwości finansowe, warto zbadać również poziom witaminy, D ponieważ w naszej strefie klimatycznej wiele ludzi ma niedobór tej witaminy, a z tego wynikają problemy z odpornością, oraz inne kłopoty dla całego organizmu człowieka. Możemy też okresowo badać poziom kwasu foliowego, ferrytyny i witaminy B12. Ta ostatnia jest szczególnie ważna dla osób, które nie spożywają mięsa. Statystycznie oni mają najwięcej jej niedoboru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here