Domowe sposoby na oparzenia

0
2102
Domowe sposoby na oparzenia

Krzątając się w kuchni często zdarzy ci się oparzyć gorącą wodą, garnkiem, ogniem czy parą wodną. Na szczęście część takich oparzeń to poparzenia powierzchowne, czyli obejmujące tylko naskórek oraz ewentualnie górne powłoki skóry odpowiedniej. Niestety poparzone miejsce boli oraz goi się stopniowo wskutek istniejącego rozpadu tkanek. Na skutek poparzenia wystąpi zaczerwienienie oraz obrzęk skóry czy pojawią się wodniste pęcherze. W takim wypadku (gdy poparzenia nie są za duże) możesz zastosować domowe sposoby na poparzenia.

Poparzenia – typy oparzeń

1. Poparzenia termiczne – Jak łatwo się domyślić, występują w efektu działania ciepła. Najłatwiej o nie w kuchni (np. kontakt z wrzątkiem, olejem, gorącym piekarnikiem), jednak nie tylko. O poparzenia termiczne łatwo wszędzie tam, gdzie jest coś gorącego.
2. Poparzenia syntetyczne – Powodowane przez środki syntetyczne o mocno żrącym działaniu, w tym przede wszystkim kwasy, zasady oraz sole metali ciężkich. Efektem ich działania są zmiany na skórze oraz błonach śluzowych, które na pierwszy rzut oka potrafią przypominać poparzenia cieplne, czyli wedle klasyfikacji poparzenia II poziomu.
3. Poparzenia elektryczne – Pojawiają się na skutek przepływu prądu elektrycznego przez ciało, czyli mówiąc odmiennie porażenia prądem. Niejednokrotnie źródłem prądu jest domowa czy przemysłowa instalacja elektryczna, a może jeszcze być nim piorun.
4. Poparzenia radiacyjne – Występują w efektu działania promieniowania radioaktywnego (RTG, UV oraz pozostałych ekstremalnych elementów promiennych), jak także promieniowania słonecznego. O poparzenia słoneczne nietrudno zwłaszcza latem, gdy dużą część dnia jesteśmy na słońcu, niezwykle powszechnie zapominając o ochronie przeciwsłonecznej.

Poparzenia ciężkie – leczenie domowe

Bezpośrednio po przypadku należy obnażyć oparzone części ciała (w razie konieczności rozciąć ubrania oraz buty). Gdy odzież przylgnęła do ciała, należy odciąć ją dookoła rany, jednak nie odrywać od skóry. Gdy oparzenie jest wysokie oraz nie można założyć opatrunku, należy pacjenta położyć oraz owinąć w wyprane prześcieradło. Przy oparzeniach ciężkich (III poziomu) oparzone miejsce należy schłodzić wodą tylko przez kilka minut, by nie wprowadzić poszkodowanego w stan hipotermii (wyziębienia). Nie można również zanurzać poparzonej osoby w wannie z wodą ani okładać śniegiem lub lodem. Potem należy poczekać na przyjazd karetki.

Poparzenia syntetyczne – pierwsza pomoc

Należy natychmiast usunąć żrącą substancje chemiczną z oparzonej powierzchni skóry prawidłową substancją.
1. wapno niegaszone należy usunąć z powierzchni skóry przez ścieranie, a dopiero wtedy można spłukać ciało dużym strumieniem wody. Potem kolejne resztki substancji należy zobojętnić;
2. skórę oparzoną kwasami należy spłukiwać płynami o charakterze zasadowym, np. 3% roztworem sody oczyszczonej, roztworem mydła czy wodą wapienną;
3. w wypadku poparzenia ługami powierzchnię oparzoną należy spłukać słabymi roztworami kwasów, np.1% kwasem octowym, 1% kwasem cytrynowym czy 3% kwasem borowym.
Następstwa działania żrących substancji chemicznych będą minimalne, gdy pierwszej pomocy da się w przeciągu 2 minut od czasu skażenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here