Prawo jazdy kategorii AM

0
1183
Prawo jazdy kategorii AM

Czym w ogóle jest prawo jazdy kategorii AM? Prawem jazdy kategorii AM została zastąpiona w 2013 roku w styczniu karta motorowerowa. Jest to jedno z „najmłodszych” praw jazdy, a osoby przystępujące do kursów tego prawa jazdy muszą mieć ukończone tylko 14 lat, z czym można je zacząć 3 miesiące przed ukończeniem danego wieku. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii AM mogą jeździć pojazdami takimi jak jednośladowe lub dwuśladowe pojazdy zaopatrzone w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 centymetrów sześciennych a ograniczenie prędkości w nim wynosi 45km/h, a także czterokołowcem lekkim którego masa nie przekracza 350 kilogramów i którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Prawo jazdy na kategorie AM możemy zacząć w wielu ośrodkach szkolenia kierowców oczywiście po wyrobieniu sobie profilu kandydata na kierowcę (PKK). Jeśli nie mamy ukończonych 18 lat, to wymagana będzie pisemna zgoda naszych rodziców bądź opiekunów prawnych. Jeśli chcemy przystąpić do ów prawa jazdy, powinniśmy zdać sobie sprawę, że są to pewne koszty. Cena kursów na kategorie AM waha się, ponieważ niemal każdy ośrodek szkolenia kierowców ma inne ceny. Aby otrzymać upragniony dokument, musimy trochę zapłacić, ponieważ oprócz kursu w OSK musimy także zrobić badania lekarskie, które będą niezbędne do wydania PKK. Ile kosztuje prawo jazdy AM? Cena kursów w OSK waha się od 450zł do nawet 1200 zł. Cena badań lekarskich to 50 – 200 złotych, sam egzamin w WORDzie to 170 zł, a wydanie prawa jazdy to 100,50 zł. Razem daje nam to dosyć sporą sumkę, ponieważ licząc średnio, to zapłacimy za wszystko około 1300 złotych. Należy jednak pamiętać, że możemy natrafić na najdroższą wersję, wtedy zapłacilibyśmy około 1700 złotych!
Podsumowując prawo jazdy kategorii AM jest dobre dla osób, które chcą same sobie gdzieś dojeżdżać. Trzeba jednak pamiętać, że posiadać prawo jazdy powinny osoby takie, które są odpowiedzialne, ponieważ ruch drogowy jest bardzo niebezpieczny, a jazda na motorowerze powinna być naprawdę ostrożna!

http://www.kmhs.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here