Koza karłowata

0
5647
Koza karłowata

Kózka karłowata, inaczej kózka miniaturka, to bardzo odporne i mało wymagające zwierzęta hodowlane. Są mini wersją hodowlanej kozy mlecznej. Średnio w kłębie mają zaledwie około pięćdziesięciu centymetrów. Ważą natomiast zazwyczaj do trzydziestu kilogramów. Kozy te mogą mieć różnorodne umaszczenie, między innymi: białe, brązowe, łaciate, czarne. Są bardzo przyjacielskie i inteligentne. Bardzo dużo ludzi hoduje je w celach towarzyskich. Kozy te są zwierzętami wystawowymi i domowymi. Możemy spotkać je również w ogrodach zoologicznych.
Dla osób zainteresowanych rozpoczęciem hodowli tych zwierzątek niewątpliwie istotne będzie pytanie: ile kosztuje koza karłowata? Te słodkie i zwierzaki wcale nie są drogie. Ich cena to około dwustu, trzystu złotych. Oczywiście do tego należy doliczyć transport. Ciężko kozę jest przewieźć w samochodzie osobowym, mimo iż z pewnością by się tam zmieściła.
Decydując się na kozę karłowatą w swoim gospodarstwie, domu czy ogrodzie musimy pamiętać o bardzo istotnej kwestii, koza ta potrzebuje mnóstwa ruchu i zabawy. Niestety narażeni będziemy również na wszelkiego rodzaju szkody. Po pierwsze mogą zjeść z naszego ogródka dosłownie wszystko, warzywa, owoce, kwiaty, a nawet krzewy. Nie zadowolą się samą trawą, chociaż byłoby cudownie nie musieć kosić. Po drugie kozy te są niezwykle skoczne. Skaczą na drzewa, płotki, podesty i uwaga, nawet na samochody. Często więc zdarza się, iż przez zupełny przypadek poniszczą coś nieodwracalnie. Na przykład maskę samochodu czy płot. Po trzecie, kiedy czegoś potrzebują, są straszliwie głośnie, a ich odgłosy dla niektórych są nie do zniesienia.
Reasumując, podejmując decyzję o przyjęciu do swojego gospodarstwa kozy miniaturki, powinniśmy to dobrze przemyśleć (zresztą dotyczy to każdego żywego stworzenia). Nie jest to słodka zabawka, która zawsze tylko będzie umilała nam czas. Grzeczna i robiąca mnóstwo sztuczek. To żywe stworzonko, które owszem może zostać naszym przyjacielem, ale należy o nie dobrze zadbać, i pokochać ze wszystkimi wadami.

http://www.innowacjaiwiedza.pl/

[Głosów:7    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here