Ile kosztuje leczenie kanałowe

0
2036
ile kosztuje leczenie kanałowe

Ból zęba to bardzo przykra dolegliwość, którą zna chyba każdy. Żeby jej uniknąć należy regularnie dbać o swoje uzębienie poprzez właściwe szczotkowanie, czyszczenie nicią dentystyczną oraz odwiedzanie stomatologa nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy. Takie postępowanie daje nam prawie stuprocentową pewność, że unikniemy bardzo nieprzyjemnej choroby jaką jest próchnica.

Jest to choroba tkanki twardej zęba wywołana przez bakterie, które swoim działaniem (wytwarzaniem kwasów) stopniowo niszczą tkankę twardą wywołując dotkliwy ból i wpływając na ogólną estetykę w jamie ustnej. Nieleczona próchnica z czasem atakuje także tkankę miękką zęba i wtedy sytuacja staje się naprawdę poważna.
W przypadku początkowej fazy choroby leczenie jest niezwykle proste i polega na usunięciu zakażonej tkanki i zastąpieniu jej odpowiednim wypełnieniem. Do tego celu stosuje się amalgamat srebra (coraz rzadziej) i mające wiele zalet kompozyty, które po utwardzeniu są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnej tkanki.

Warto wspomnieć, że nawet w przypadku mało zaawansowanej próchnicy jej leczenie może być dla pacjenta na tyle nieprzyjemne, że niektórzy odkładają wizytę u dentysty tak długo jak tylko się da. Jest to bardzo częsty błąd prowadzący do rozwinięcia się choroby i zaatakowanie przez drobnoustroje tkanki miękkiej zęba. Stan ten wymaga już podjęcia dużo bardziej zaawansowanego leczenia, które nie jest przyjemne ani dla samego pacjenta, ani dla jego kieszeni.

leczenie kanałowe

Dopuszczenie do rozwinięcia się zaawansowanej próchnicy wymaga podjęcie leczenia endodontycznego czyli popularnie mówiąc kanałowego. Proces ten polega na usunięciu zakażonej miazgi zęba (bardzo bolesne doświadczenie wymagające podania znieczulenia) z komory i kanałów. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja pustych przestrzeni i wypełnienie ich odpowiednimi materiałami stosowanymi w stomatologii. Prawidłowo zaleczony ząb może posłużyć jeszcze przez wiele lat i nie powodować żadnych dolegliwości.

Warunkiem powodzenia leczenia kanałowego jest przede wszystkim przeprowadzanie zabiegu w odpowiednich warunkach (bardzo ważna jest sterylność) i przez doświadczonego specjalistę. Jednak nawet spełnienie tych warunków nie daje stuprocentowej pewności, że wszystko pójdzie tak jak należy. Istnieje cały szereg czynników, które mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić właściwe przeprowadzenia leczenia endodontycznego (np. zwapnienie kanału itp.). Po samym zabiegu może dojść również do wielu nieprzyjemnych komplikacji skutkujących dolegliwościami bólowymi i czasem koniecznością przeprowadzenia powtórnego leczenia.

Korzyści płynące z udanego zabiegu są jednak na tyle duże, że prawie w każdym przypadku podjęcie leczenia jest dla pacjenta o wiele korzystniejsze niż ekstrakcja (wyrwanie) zęba. Przede wszystkim ząb pozostaje w jamie ustnej i dalej spełnia swoje funkcje co wiąże się brakiem oszpecenia i niesie ze sobą cały szereg korzyści takich jak choćby lepsze trawienie czy brak konieczności leczenia protetycznego.
Niektórzy pacjenci, pomimo wspomnianych wyżej zalet tego typu zabiegu, są jednak niechętnie nastawieni i obawiają się podjęcia leczenia kanałowego. Podnoszą oni argumenty o rzekomo dużej bolesności jaka towarzyszy powyższemu procesowi i wysokich kosztach usługi.

u dentysty

Obie te obawy są w dzisiejszych czasach nieco przesadzone. Dostępna technologia pozwala na przeprowadzenie leczenia praktycznie w sposób bezbolesny. Środki znieczulające jakie mają do dyspozycji dentyści gwarantują, że nawet najbardziej wrażliwy pacjent nie musi się obawiać bólu towarzyszącego podobnym zabiegom w przeszłości. Całą procedurę można przeprowadzić dziś w taki sposób, że przez większość czasu nie zorientujemy się nawet kiedy nastąpiły najmniej przyjemne etapy.
Co do ceny to zależy ona od kilku czynników. Przede wszystkim istotne jest doświadczenie stomatologa i wyposażenie gabinetu. Im wyższe umiejętności i lepszy sprzęt tym wyższe koszty leczenia. Jednak mimo tego nie są one szczególnie dotkliwe.

Na to ile kosztuje leczenie kanałowe ma też wpływ ilość kanałów w chorym zębie

Im jest ich więcej tym cena procedury będzie wyższa.Najwięcej kanałów, bo aż 3 a czasem nawet 4, mają zęby znajdujące się z tyłu jamy ustnej i doprowadzenie ich do stanu używalności będzie najbardziej kosztowne. Jednak nawet w tym przypadku koszt całej procedury, u dobrego specjalisty dysponującego nowoczesnymi technologiami, którego gabinet znajduje się w dużym mieście, nie powinien przekroczyć 500 – 600 zł. Ceny w mniejszych miastach są zdecydowanie niższe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here