Cesarskie cięcie to sposób rozwiązania ciąży, który stosowany jest w przypadku coraz większej ilości kobiet. Statystyki biją na alarm, ponieważ cięcie powinno być zalecane w przypadku komplikacji. Warto jednak wiedzieć, ile kosztuje cesarka i na jakich zasadach się odbywa, ponieważ cesarskie cięcie na życzenie jest w Polsce wykonywane.
Wskazania do cesarskiego cięcia
Cesarskie cięcie to urodzenie dziecka poprzez rozcinanie powłok brzusznych w znieczuleniu. Kobieta nie czuje podczas operacji, jednak zachowuje świadomość. Wskazań do wykonania cesarki jest wiele i zawsze decyduje o tym lekarz prowadzący ciążę lub odbierający poród. Jest to między innymi ciąża mnoga, nieprawidłowe ułożenie dziecka, zbyt wysoka masa urodzeniową, wypadnięcie pępowiny, odklejenie się łożyska czy łożysko przodujące. Cesarskie cięcie przeprowadza się także u kobiet zakażonych wirusem HIV oraz tych, u których pojawiają się problemy podczas porodu naturalnego, np. zanik tętna płodu. Zgodnie z przepisami, cesarka ze wskazań medycznych jest w Polsce darmowa i wykonuje ją każdy szpital. W praktyce jednak coraz więcej placówek wykonuje ją na życzenie pacjentki, co nie zawsze jest zgodne z problemami zdrowotnymi.
Cesarka na życzenie
Cesarskie cięcie na życzenie praktykowane jest w prywatnych klinikach. Zwykle połączone jest z pobytem w szpitalu w warunkach podwyższonego standardu i może kosztować od 5 do nawet 10 tysięcy złotych. W państwowych placówkach cesarskiego cięcia na życzenie się nie praktykuje, jednak nie brakuje lekarzy, którzy wypisują skierowanie na cesarkę za opłatą wynoszącą 2-3 tysiące złotych. Oczywiście jest to cennik nieoficjalny. Z położnikiem wystarczy się później umówić na konkretny termin zabiegu. Coraz częściej o takich sposobach „załatwiania” zabiegu mówi się na forach internetowych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by cesarskim cięciem kończyło się maksymalnie 15% ciąż, natomiast w Polsce w chwili obecnej wskaźnik cesarskich cięć dochodzi do 32%, a więc jest ponad dwukrotnie wyższy.