Komunikacja interpersonalna – ćwiczenia

0
761

Wiele osób nie wie jak powinna wyglądać komunikacja interpersonalna. Nie potrafimy rozmawiać, ale i nie potrafimy słuchać. Jeśli mamy prowadzić własną firmę to ma znaczenie to jak podchodzimy do tego tematu. Można dzięki temu zdobyć zaufanie klientów, na których nam zależy. Bardzo często nie słuchamy, bo nie potrafimy.

Ludzie potrafią mówić, ale ze słuchaniem jest bardzo źle. Niby patrzą na nas, ale tak naprawdę gdybyśmy ich zapytali po rozmowie, o czym mówiliśmy to nie wiedzą. Słuchali wybiórczo i nic z tego w ich głowie nie pozostało. To jednak nie wszystko, bo często filtrujemy wiadomości, które do nas dochodzą. Najlepiej to można zobrazować na osobach, które mają swoich ulubionych polityków. Jeśli mówimy dobrze o politykach to słuchają, ale jeśli znajdujemy minusy partii i polityka to niestety, ale taka osoba nie koduje tego.

 

Nie wie, o czym mówiliśmy, bo nie chce o tym nic wiedzieć. Bardzo często nie potrafimy rozmawiać z osobami, które uważamy za gorsze od siebie. Ktoś jest źle ubrany? To znaczy, że nie jest na naszym poziomie. Tak się zdarza naprawdę bardzo często i nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Jeśli chcemy być poważani to trzeba będzie mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Musimy krytycznie patrzeć nie tylko na świat, ale również na siebie, ale jak to zrobić? Wcale nie będzie to łatwe żeby nagle zmienić swoje przyzwyczajenia. Wiele osób wiedząc, że popełniają błędy i tak nie chce ich naprawiać, bo tam im się podoba, a jeśli ktoś tego nie akceptuje to jego problem.

Praca nad sobą

Ćwiczyć można w każdej sytuacji, w której rozmawiamy z kimś. Można wymawiać wszystkie słowa bardzo dokładnie i wyraźnie. Można słuchać i uczestniczyć w dyskusji. Nie tylko przytakując głową i czekając aż się rozmowa zakończy. Trzeba pracować nad mimika naszego ciała. Często mówimy nie, ale nasza głowa kiwa tak.

Wysyłamy w ten sposób sprzeczne informacje dla drugiej strony. Ludzie na gesty zwracają uwagę, dlatego ma to ogromne znaczenie. Ćwiczyć można przed lustrem, a później to, czego się nauczyliśmy będziemy ćwiczyć z ludźmi. W rozmowę jest bardzo ważny uśmiech, ale nie można go nadużywać, bo wtedy rozmówca pomyśli, że jest z nami coś nie tak. Ćwiczenia muszą być wykonywane codziennie, aż wreszcie to, co jest tak ważne w komunikowaniu się z innymi zapamiętamy.

Będziemy wtedy to robić automatycznie i będziemy na pewno z siebie bardzo zadowoleni. Ludzie będą lubili z nami rozmawiać. My będziemy lubili ich słuchać, bo będziemy czerpać z tego dla siebie bardzo dużo korzyści i przyjemności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here