Jak zostać stomatologiem?

0
1330
dentysta

Dla wielu osób dentysta kojarzy się ze strachem z dzieciństwa. Jednak z upływem lat przerażenie to przemija. Chociaż istnieje odsetek dorosłych, którzy boją się styczności z dentystą, ale jest to znacznie mniejszy procent, niż w przypadku małych dzieci. Te szanowany, chociaż budzący grozę i strach zawód jest obsypany szeregiem wymaga. Zanim zaczniemy zarabiać spore pieniądze musimy włożyć w to sporo pracy oraz własnego zaangażowania. W jaki sposób możemy zostać stomatologiem? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/stomatolog-jak-zostac/

Wybór szkoły średniej

Myśląc o studiach Stomatologii, powinniśmy przygotować się do nich już na etapie szkoły średniej. Wybór odpowiedniego profil w liceum, w którym biologia i chemia będą na poziomie rozszerzonym jest wymagany. Takie przedmioty musimy zdawać na maturze, aby później mieć możliwości dostanie się na studia. Wiele uczelni zwraca uwagę na wyniki z fizyki. Wymagania dostania się na patologię są wysokie, ponieważ jest to około 80 punktów wzwyż. Studia stomatologiczne cieszą się bowiem dużą popularnością, przez co znacznie trudniej się na nie dostać. Pozostaje zawsze możliwość podjęcia nauki płatnej. Nie jest to jednak mały koszt, ponieważ wynosi ona około 35 000 zł za rok.

Studia stomatologiczne

Skoro udało nam się dostać na uczelnię wyższą, to musimy przygotować się na 5 lat ciężki nauki. Tym czasie będziemy zdobywać wiedzę teoretyczną temat budowy zęba, a także chorób jamy ustnej. Oprócz tego problemy sposoby profilaktyki oraz leczenia ich. Dowiemy się sporo na temat chirurgii stomatologicznej, a także chirurgii szczękowo-twarzowej. Do naszego wyboru będziemy mieli jedną z dziewięciu specjalizacji do wyboru. Jest to: 

  • chirurgia stomatologiczna 
  • chirurgia szczękowo-twarzowa 
  • protetyka stomatologiczna 
  • stomatologia dziecięca 
  • stomatologia zachowawcza z endodoncja periodontologia
  • ortodoncja
  • epidemiologia
  • zdrowie publiczne 

Praktyka zawodowa na kierunku stomatologii

Podczas wakacji zamiast odpoczynku będą czekały na praktyki w prawdziwym gabinecie dentystycznym. Będziemy uczyć się tam przeprowadzania poszczególnych zabiegów oraz pracy z pacjentami. Samo ukończenie studiów nie daje nam jeszcze uprawnień do wykonywania zawodu w pełni. Pierwszy rok jest to obowiązkowy staż, dzięki któremu zrobimy około 1000 zł. Jego zaliczenie uprawnia nas do przystąpienia do państwowego egzaminu. Jego pozytywne zdanie jest to już ostatnia prosta do założenia wniosku do okręgowej Izby Lekarskiej o przyznanie prawa do wykonywania zawodu. 

Zobacz też: http://www.contador.pl/programista-etat-wlasna-firma/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here