Wyposażenie medyczne – rękawiczki

0
669
rękawiczki

Rękawiczki jednorazowe to standard w placówkach medycznych, przedszkolach, żłobkach, gabinetach kosmetycznych i stomatologicznych. Chętnie używamy ich do prac domowych. Coraz większym uznaniem klientów cieszą się rękawiczki nitrylowe. Są wygodne, hiperalergiczne i wytrzymałe. Występują najczęściej w kolorach: niebieskim, czarnym i różowym. Dostępne w rozmiarach od S do XXL

Trochę historii

W medycynie pierwsze rękawiczki były wykonane ze skóry lub dzianiny. Pojawiły się po raz pierwszy w XIX wieku, Używali ich chirurdzy, specjaliści od anatomii i położnicy. Pod koniec XIX wieku po raz pierwszy sanitariuszka doktora Halsteda użyła rękawic gumowych.Dzisiaj każdy zabieg powinien być wykonywany w rękawiczkach, z zastosowaniem żelaznej zasady jednorazowości użycia.

Lateks, winyl czy nitryl?

Najpopularniejsze są rękawiczki lateksowe. Wszyscy znamy ich wady. Są mało wytrzymałe, przyklejają się do skóry, Wiele osób jest uczulonych na latex. Alternatywę stanowią rękawiczki pokryte winylem i rękawice nitrylowe.Do niewątpliwych zalet zaliczyć trzeba brak reakcji alergicznych przy ich stosowaniu, odporność na działanie tłuszczów, ergonomiczną elastyczność. Są powszechnie dostępne we wszystkich rozmiarach, nie ma w nich pudru. Odpowiednia faktura gumy ułatwia manewrowanie narzędziami takimi jak strzykawka czy pędzelek.

Zasady bezpieczeństwa i higieny

Musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i higieny. bezwarunkowo jedną parę rękawic powinniśmy używać maksymalnie przez 45 minut. Staramy się nie dotykać zabrudzonych powierzchni, również przy zakładaniu i zdejmowaniu rękawic. Należy je wyrzucić do odpowiedniego pojemnika, zaraz po wykonanym zabiegu. Po zdjęciu, odwracamy je na lewą stronę. Bez względu na to, jaki zabieg wykonujemy, powinniśmy po wyrzuceniu rękawic do kosza, dokładnie umyć ręce. Nie wykonujemy w tych samych rękawiczkach zabiegów u kilku pacjentów. Pamiętajmy, że rękawiczki medyczne muszą spełniać odpowiednie normy i posiadać certyfikaty chroniące przed szkodliwością substancji chemicznych i drobnoustrojów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here