Plastyka brzucha – poradnik pacjenta

0
1159
Plastyka brzucha

Plastyka brzucha to operacja mająca na celu poprawę estetyki pacjenta, ale też nierzadko poprawę jakości życia. Kiedy jest wskazana? Jak przebiega zabieg? Jak się do niego przygotować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym poradniku pacjenta odnośnie plastyki brzucha!

Na czym polega plastyka brzucha?

Operację przeprowadza się w szpitalu lub klinice chirurgii plastycznej w znieczuleniu ogólnym. Polega ona na przecięciu skóry od jednego do drugiego kolca biodrowego, tuż pod linią bielizny, a dodatkowo także w okolicy pępka. Po usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu, operator stwarza nowe miejsce na pępek. Nierzadko modeluje również mięśnie proste brzucha, co sprzyja podkreśleniu taliei. Jeśli mamy do czynienia z niewielkim fałdem skóry, możliwe jest wykonanie miniabdominoplastyki, dzięki której pępek pozostaje na swoim miejscu. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź kompendium wiedzy o plastyce brzucha.

Kiedy wskazana jest plastyka brzucha?

Na plastykę brzucha decydują się pacjenci i pacjentki, którym zależy na poprawie efektów wizualnych sylwetki. Operacja ma na celu usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i/lub obwisłej skóry, aby podkreślić talię oraz uwidocznić mięśnie brzucha. Nierzadko też plastyka brzucha wykonywana jest u osób, które borykają się z trudnościami w funkcjonowaniu wskutek nadmiaru wiszącej skóry – np. po utracie wielu kilogramów czy po ciąży. Zdarza się nawet, że zabieg pokrywany jest z Narodowego Funduszu Zdrowia – ma to miejsce najczęściej po operacjach bariatrycznych i utracie naprawdę sporej ilości kilogramów.

Plastyka brzucha – postępowanie po zabiegu

Pacjent po zabiegu powinien stosować się do zaleceń lekarza – najczęściej konieczne jest poruszanie się w pozycji lekko pochylonej, ponieważ brzuch jest obrzęknięty i bolesny. Zabieg plastyki brzucha jest operacją bardziej inwazyjną od liposukcji, jednocześnie zapewnia lepsze efekty i skuteczniejsze napięcie obwisłej skóry. Czas rekonwalescencji zależy od stanu zdrowia oraz ogólnych predyspozycji pacjenta. Najczęściej pobyt w szpitalu lub klinice wynosi 2 – 3 doby, a następnie pacjent powinien odpoczywać przez około 2 tygodnie w domu. Jeśli praca nie jest zbyt obciążająca fizycznie, po tym czasie możliwe jest wrócenie do obowiązków zawodowych. Ostateczny efekt estetyczny wynikający z plastyki brzucha będzie widoczny po 6 – 12 miesiącach.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here