Jeszcze do niedawna zawarcie związku małżeńskiego było czymś absolutnie oczywistym dla pary. Kobieta i mężczyzna kiedy chcieli być razem musieli zawrzeć związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego i przed ołtarzem. Oczywiście ślub kościelny nie jest konieczny do usankcjonowana prawnie związku między kobietą a mężczyzną, jednak oczekiwania społeczne w tym zakresie są jasne.
Wiele osób szczególnie ze starszego pokolenia absolutnie nie wyobraża sobie aby młodzi zawarli tylko i wyłącznie ślub cywilny. Normą jeszcze do niedawna był ślub kościelny. Obecnie wszystko się zmienia, obyczaje nieco się zmieniły. Wiele osób może powiedzieć, że nastąpiło rozluźnienie obyczajów. Nareszcie każdy może spróbować żyć tak jak chce, zgodnie z własnymi poglądami. Koszt ślubu cywilnego to kilkadziesiąt złotych.
Ile kosztuje ślub cywilny?
Z pewnością zdecydowanie mniej niż ślub kościelny, który tylko teoretycznie kosztuje co łaska. Niestety wiele ludzi spotkało się z pewnością duchownych. Często można było usłyszeć zdanie: co łaska ale nie mniej niż… Takie niewłaściwe zachowania można oczywiście piętnować i zgłaszać do biskupiej kurii.Trzeba jednak mieć świadomość, że są to zachowania absolutnie patologiczne i nie mają nic wspólnego z normalnością. W łonie kościoła tego typu zachowania nie powinny mieć miejsca. Jest oczywiście wielu bardzo zaangażowanych w swoją posługę duchownych, którzy ślubu udzielę za darmo.
Tylko sytuacja ma miejsce między innymi w parafiach zakonnych – u jezuitów, dominikanów, franciszkanów. Charyzmat tego typu zakonów lepiej wpasowuje się w dzisiejszy świat. Małżonkowie wchodząc w związek małżeński często nie mają świadomości jak ciężka będzie to praca, aby związek utrzymać na wiele lat. Teoretycznie zarówno przed ołtarzem jak i przed urzędnikiem Urzędu Stanu Cywilnego ślubuje się na całe życie. Przed ołtarzem wypowiadana przysięga jest naprawdę na całe życie, ponieważ w kościele nie ma rozwodów.
Można za to starać się o stwierdzenie nieważności związku małżeńskiego
Do tego jednak trzeba udowodnić, że małżeństwo zostało nieważne zawarte. Powodem mogła być na przykład niedojrzałość jednego z małżonków do spełnienia obowiązków małżeńskich. Niedojrzałość to częsty powód stwierdzenia nieważności małżeństwa. Trzeba jednak zastanowić się czy niedojrzałość może usprawiedliwiać wszystko, każdy zły czyn? Trzeba pamiętać, że małżeństwo zawarte w kościele katolickim musi zakładać zrodzenie potomstwa.
Jeżeli któreś z małżonków jeszcze przed ślubem wyklucza taką możliwość, to małżeństwo jest nieważne. Jeśli chodzi o związek cywilny nie ma tutaj stawiania żadnych warunków. Małżonkowie po prostu muszą obiecać, że uczynią wszystko, że stworzą dobry związek, który będzie trwały. Czasami już po kilku miesiącach ta przysięga wydaje się tylko pustymi słowami, ponieważ jeden z małżonków albo nawet oboje małżonkowie nic sobie z tej przysięgi nie robią. Tego typu sytuacje są bardzo częste i niestety bardzo przykre.
Szczególnie przykre są takie sytuacje, kiedy pojawiły się już dzieci i bardzo one cierpią z powodu rozpadu związku rodziców. Urzędnik Stanu Cywilnego ani ksiądz nie są w stanie stwierdzić, jakie rzeczywiście intencje w swoim sercu mają małżonkowie, którzy przed nimi stoją. Nikt bowiem nie jest w stanie wniknąć do serca człowieka i rozpoznać jego intencji. Oczywiście ślub katolicki zakłada, że wcześniej odbędzie się nauki przedmałżeńskie, które pełne są pięknych teorii na temat trwałości i nierozerwalności małżeńskiego związku. Trzeba uświadomić sobie, że żadne nauki nie pomogą, jeżeli ktoś nie jest dojrzały do obowiązków małżeńskich.
Na naukach przedmałżeńskich można spotkać czasem pary z wieloletnim stażem, ale można też spotkać oderwanych od rzeczywistości księży i zakonnice. Takie osoby mogą zrobić wiele złego w formowaniu małżonków do przyszłego małżeńskiego życia. Nawet podpis na karteczce do spowiedzi przedślubnej wcale nie jest gwarancją, że dana osoba reprezentuje katolickie wartości. Wielokrotnie słyszano o przypadkach, że kartkę do spowiedzi podpisał panu młodemu kolega a panna młoda zataiła w czasie spowiedzi informacje o stosowanej antykoncepcji i o swojej seksualnej przyszłości.
Jeśli chodzi o prawo cywilne nie ma obowiązku spowiadania się ze swojej seksualnej przeszłości, a stosowanie antykoncepcji jest prawnie dozwolone. Jednak kościół stawia inne wymagania w tym zakresie i jeżeli ktoś chce ślubu kościelnego, powinien je uszanować. Małżeństwo to bardzo poważna decyzja i zobowiązanie. Powinno się potraktować to poważnie.