Zwykle większość z nas bezpośrednio po zakupie nowego auta zamierza jak najszybciej udać się do wydziału komunikacji w urzędzie miasta aby zarejestrować je na siebie. Niestety wiele osób nie ma pojęcia ile kosztuje przerejestrowanie auta i jakie dokumenty będą w tym celu niezbędne.
Zgodnie z artykułem siedemdziesiątym trzecim ustawy prawo o ruchu drogowym rejestracji pojazdu dokonuje się na wniosek właściciela. Wniosek taki powinien zostać złożony w okresie trzydziestu dni od daty zakupu samochodu. Dowód rejestracyjny oraz zalegalizowane tablice i nalepkę kontrolną wydaje zaś starosta przypisany do miejsca zameldowania osoby, która nabyła pojazd. Warto pamiętać, że w procedurze nie musi uczestniczyć bezpośrednio właściciel auta.
Może go reprezentować osobą posiadająca jego pełnomocnictwo
Pełnomocnictwa takiego można udzielić na piśmie osobie fizycznej posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych. Jeżeli pełnomocnictwa udzieliliśmy komuś z najbliższej rodziny – bratu siostrze lub współmałżonkowi nie ponosimy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. W przeciwnym wypadku koszt rejestracji wzrasta o siedemnaście złotych. Wszelkich formalności i opłat dokonujemy bezpośrednio w urzędzie. To ile kosztuje przerejestrowanie auta oraz jakie dokumenty są w tym celu wymagane zależy jednak od kilku czynników.
W przypadku nowego samochodu nabytego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej udając się do urzędu w celu jego rejestracji musimy przy sobie posiadać wniosek właściciela o rejestrację pojazdu, dowód własności pojazdu, świadectwo zgodności WE, kartę pojazdu jeżeli takowa była już wydana, dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa w przypadku jeżeli w urzędzie będzie reprezentował nas pełnomocnik, dowód tożsamości w przypadku gdy właścicielem jest osoba fizyczna, aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego w przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna.
Dowodem własności pojazdu może być: faktura VAT potwierdzająca zakup auta, umowa sprzedaży, umowa darowizny, umowa zamiany, umowa dożywocia lub prawomocne orzeczenie sądu o prawie własności pojazdu. To ile kosztuje przerejestrowanie auta będzie sumą zestawionych poniżej opłat. Wydanie zwyczajnych tablic rejestracyjnych to koszt w wysokości osiemdziesięciu złotych a w przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych zapłacimy tysiąc złotych. Wydanie dowodu rejestracyjnego będzie nas kosztować pięćdziesiąt cztery złote.
Koszt pozwolenia czasowego to trzynaście złotych i pięćdziesiąt groszy. Za nalepkę kontrolną zapłacimy osiemnaście złotych i pięćdziesiąt groszy. Koszt nalepki legalizacyjnej to dwanaście złotych i pięćdziesiąt groszy. Jesteśmy także zobligowani uiścić opłatę ewidencyjną w wysokości dwóch złotych. Łączny koszt rejestracji w przypadku wybrania tablic zwyczajnych wyniesie zatem sto osiemdziesiąt złotych i pięćdziesiąt groszy, jeżeli natomiast zdecydujemy się na tablice indywidualne koszt wzrasta do tysiąca stu pięciu złotych i pięćdziesięciu groszy.
Jeżeli rejestrujemy używane auto pochodzące z Polski zestaw dokumentów z jakim musimy udać się do wydziału komunikacji wygląda następująco: wniosek właściciela o rejestrację pojazdu, dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny pojazdu z wbitym aktualnym badaniem technicznym, karta pojazdu jeżeli takowa była wydana, tablice rejestracyjne oraz ewentualnie dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa. Warto pamiętać, że gdy zarówno nowy jak i stary właściciel pojazdu są zameldowani w tym samym powiecie przepisy umożliwiają zachowanie starych tablic rejestracyjnych.
Musimy jednak zabrać je ze sobą do urzędu, gdyż zostaną na nie nalepione nowe nalepki legalizacyjne. Ponadto w przypadku gdy nowym właścicielem jest osoba fizyczna musimy zabrać ze sobą dowód tożsamości a w przypadku osoby prawnej aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Na to ile kosztuje przerejestrowanie auta składają się w tym przypadku podane niżej opłaty. Wydanie tablic rejestracyjnych to koszt osiemdziesięciu złotych w przypadku tablic zwyczajnych i tysiąc złotych przy wyborze indywidualnych.
Wydanie dowodu rejestracyjnego to koszt pięćdziesięciu czterech złotych. Pozwolenie czasowe kosztuje trzynaście złotych i pięćdziesiąt groszy. Nalepki kontrolne i legalizacyjne to koszty w wysokości odpowiednio osiemnastu złotych i pięćdziesięciu groszy oraz dwunastu złotych i pięćdziesięciu groszy. Opłata ewidencyjna wynosi dwa złote. Łączny koszt przy pozostawieniu dotychczasowych tablic to osiemdziesiąt jeden złotych a w przypadku wydania nowych tablic prezentuje się tak jak przy rejestracji nowego samochodu.