Ile można dorobić do emerytury

0
604
emerytura

W dzisiejszych czasach wielu ludzi szuka sposobów na dorobienie sobie pieniędzy. I sprawa dotyczy nie tylko studentów lub uczniów, którzy w codziennym życiu skazani są na łaskę swoich rodziców, ale także i osób emerytowanych, którzy przecież dostają podstawę emerytalną co miesiąc.
Badania pokazują, że wynagrodzenie jakie dostają pracownicy czy emerytury są zbyt małe, na to by móc bez problemu utrzymać się przez cały miesiąc. To jest główny powód tego, że ludzie w różnym wieku szukają sposobów na to by sobie dorobić. Jednak warto też zapoznać się z przepisami prawnymi, które regulują na przykład to: ile można dorobić do emerytury aby nie musieć oddawać z tego państwu.

Warto się zapoznać z tymi regulacjami, ponieważ kary jakie mogą dotknąć osoby, które przekraczają ustalony limit kwotowy przez rząd, mogą być bardzo dotkliwe. Mianowicie: dodatkowe zarobki, które przekraczają ustalony limit mogą spowodować zmniejszenie otrzymywanej emerytury. Zatem będziemy działali na swoją niekorzyść a być może zostaniemy jeszcze ukarani dodatkowymi karami pieniężnymi. A przecież nie o to nam chodzi w dorabianiu sobie do emerytury. Jeżeli już zapoznałeś się z tym ważnym tematem to nie jest koniec, ponieważ jak to w życiu przepisy się zmieniają i warto dowiadywać się co roku o zmianach tego typu. A wszystko to dla dobra naszego.

Ile wynosi kwota, jaką może sobie dorobić w bieżącym roku czyli 2018 emeryt, który nie jest w powszechnym wieku emerytalnym czyli 60 lat bądź w przypadku kobiet 65 lat. Tacy emeryci mogą sobie dorabiać ile dusza zapragnie lub zdrowie pozwoli. A co z emerytami, którzy jeszcze nie doczekali się tak pięknego wieku? Sprawa wygląda nieco inaczej.
Zgodnie z obecnie panującymi przepisami prawnymi emeryt może sobie legalnie dorobić do swojej emerytury do 3 161,68 zł brutto. Jest to ważna informacja, ponieważ przekroczenie tej kwoty spowoduje zmniejszenie pobieranej emerytury.

ile mozna dorobić do emerytury

A w jaki sposób emeryt może sobie dorobić?

Istnieje wiele sposobów na to, by móc sobie dorobić do podstawowej emerytury. Weźmy po uwagę oczywiście to, że emeryci mają już swoje lata i już w życiu się napracowali. Zatem należy im poszukać takich rozwiązań, dzięki którym nie napracowali by się bardzo i tym samym oszczędzali swoje zdrowie. Można wyszczególnić kilka pomysłów przy których nie trzeba bardzo się namęczyć fizycznie.

Pierwszym takim pomysłem jest wynajem pokoju. Jeżeli emeryt dysponuje jakimś sporym metrażem, z którego nie korzysta, to warto pomyśleć o odnowieniu pokoju, zrobieniu kilku ładnych zdjęć i wstawieniu ogłoszenia. Wówczas można dorobić sobie na wynajmowaniu pokoju bądź kilku pokoi osobom, które chcą zwiedzić okolicę i poszukują taniego noclegu. Można także wynająć taki pokój na stałe, na przykład uczniowi czy studentowi.

Zamieszkanie ze studentem uczniem bądź singlem pracującym daje możliwość dorobienia sobie nawet kilkaset złotych miesięcznie. Za taką kwotę można już podreperować własny budżet i pozwolić sobie na lepszy standard życia. Taki pomysł na drobienie do emerytury wydaje się dość prosty, szczególnie jeżeli jesteśmy otwarci na nowe znajomości i nie przeszkadza nam druga osoba za ścianą i nie przywiązujemy uwagi do stałej ciszy.

Jeżeli mieszkasz w okolicy, gdzie jest sporo ludzi to na pewno znajdzie się młoda osoba, która będzie potrzebowała niani do dziecka. Emeryt świetnie nadaje się do opieki nad dzieckiem, ponieważ w swoim życiu miał wielokrotne doświadczenie z dziećmi. Dobra i doświadczona opiekunka, to skarb, którego szukają młodzi ludzie. Dodatkowo nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na dojazdy ponieważ pracę będziesz miał na miejscu. Jest to też dobra alternatywa dla emerytów, którzy szukają pracy dorywczej.

dorobić do emerytury

Dla osób, które posiadają niemałe talenty w robótkach ręcznych bądź są tzw. złotymi rączkami polecanym pomysłem jest wytwarzanie produktów własnoręcznie robionych. Takie ręcznie robione rzeczy są w dzisiejszych czasach bardzo popularne i chętnie kupowane. Dlatego warto zainteresować się tym tematem i pomyśleć co można by było zrobić przy małym nakładzie finansowym, np. przedmioty z papierowej wikliny, ubranka robione na drutach, biżuteria, ozdoby, pieczenie ciast. A następnie to sprzedać.

W dzisiejszych czasach nie ma problemu ze sprzedażą swoich produktów, ponieważ w dobie internetu można wszystko sprzedać nawet na drugi koniec świata, dzięki pośrednictwu takich portali jak olx, allegro czy innych. Jeżeli ktoś jest w czymś dobry to wieści szybko się rozchodzą i nawet wśród lokalnej społeczności można sprzedawać swoje wyroby.
Jeżeli ubolewasz nad małą wypłatą bądź emeryturą to nie warto tracić czasu na narzekanie, tylko trzeba pomyśleć nad pomysłem zarobienia dodatkowych pieniędzy. Wówczas można dorobić sobie naprawdę spore kwoty i zapchać nimi dziury w budżecie domowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here